Anul trecut, Consiliul Local Câmpina a alocat 6.000 lei pentru sărbătorirea Zilei Internaționale a Romilor, pe 8 aprilie. Și a fost petrecere mare, în parcarea din spatele Casei Tineretului, cu grătare, tarabe, baloane, muzică țigănească și multe oficialități locale. Dar 2016 era an electoral...
Luna aceasta, la Comisia de Cultură a Consiliului Local a venit o adresă din partea Asociației Partida Romilor "Pro Europa" prin care se solicita alocarea a 3.000 euro de la bugetul local pentru sărbătorirea Zilei Internaționale a Romilor. "Inițial le-am răspuns că noi facem bugetul local într-o altă monedă, nu în euro. Să ne transmită solicitarea în lei și să precizeze cheltuielile defalcat, pentru fiecare activitate pe care vor să o facă. Pe 28 martie am primit răspunsul. Ni se solicită 8.000 lei din care 3.000 lei pentru plata unui taraf, 2.500 lei pentru masa de protocol, iar restul pentru alte cheltuieli. Și se specifică faptul că doresc să organizeze sărbătoarea pe platoul Muscel", a declarat, la ședința de ieri a CL Câmpina, consilierul local Gabriel Dima, membru al Comisiei de Cultură.
Gabriel Dima le-a mai povestit colegilor din Consiliul Local că a fost contactat și de alți membri ai Asociației Partida Romilor "Pro Europa" și că a fost personal să discute cu aceștia pe străzile Cărămidari, Pădurii și Oborului. "Nu vă pot spune ce am auzit acolo. Cert este că mulți dintre romi nu sunt de acord cu solicitările exprimate de șefii lor din asociație. Printre multe altele și-au exprimat nemulțumirea că anul trecut șefii lor au făcut burta mare la masă cu primarul, iar ei au stat ca fraierii în fața scenei și s-au uitat. Am citat din spusele lor. Prin urmare, aș vrea să știu cum procedăm, ce răspuns să le dăm la solicitări, prindem o sumă în buget sau ce facem?", a afirmat Gabriel Dima.
Consilierul local Adrian Dochia, membru al aceleiași comisii, a propus, iar ceilalți consilieri au fost de acord, ca Asociației Partida Romilor "Pro Europa" să i se comunice că se alocă bani de la buget doar pentru un eventual spectacol, la Casa de Cultură, în care să fie prezentate tradițiile culturale ale etniei. Asta, în ideea, că oricum nu va fi organizat un astfel de eveniment.
A fost distracție maximă la ședința de aseară a Consiliului Local, atunci când s-a discutat despre acest subiect. Dincolo de asta, însă, realitatea este că romii sunt folosiți ca masă de manevră electorală. Anul trecut, când am scris că n-o să-și mai aducă nimeni aminte de ei până la următoarele alegeri locale, știam ce spunem și iată că exact așa este.
(Foto - de la petrecerea de Ziua Internațională a Romilor, organizată anul trecut)

Strada Ion Câmpineanu este o altă problemă veche a Câmpinei, pe care autoritățile au tot evitat-o și au pasat rezolvarea ei de la un mandat la altul.

Primarul Irina Nistor a adus în atenția Consiliului Local, în cadrul ședinței ordinare de joi seară, o adresă sosită de la Consiliul Județean Prahova, prin care se solicita un aviz de principiu privind interesul pentru a participa la o viitoare Asociație de Dezvolare Intercomunitară pentru gestionarea câinilor fără stăpân.

La finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina, primarul Irina Nistor i-a informat pe consilieri în privința unei invitații pentru o viitoare înfrățire cu un oraș din Grecia, Almyros.

Pompierii prahoveni au desfășurat joi, 27 august 2026, un exercițiu de nivel tactic-județean pentru gestionarea unei situații de urgență generate de producerea unui cutremur major în județul Prahova.