Câmpina are, din acest nou an școlar, un primar care este și profesor activ, în același timp. Horia Tiseanu s-a angajat la Liceul Tehnologic Energetic, unde predă discipline tehnice la clasa a XII-a. Șapte ore pe săptămână, joia și vinerea, cinci module tehnice pentru care primarul are pregătirea necesară, el fiind inginer de profesie.
Informația ne-a fost confirmată de conducerea Liceului Tehnologic Energetic, instituție de învățământ la care se învață de la 8.00 la 15.00. Cu alte cuvinte, primarul Horia Tiseanu își ține orele în timpul în care ar fi trebuit să se afle la Primărie. Nu este ilegal ca un primar să fie și cadru didactic în același timp, aceasta fiind singura excepție din legea privind incompatibilitățile aleșilor locali. Dar moral o fi? Când în Câmpina sunt atâtea probleme, când cetățenii sunt nemulțumiți și așteaptă soluții de la Primărie, când nu se fac decât lucrări de mai mică importanță sau lucrări de mântuială, când impresia generală este aceea că administrația locală ori își bate joc de oameni, ori e nepăsătoare sau neputincioasă, o fi moral ca primarul localității să se gândească la interesul personal și să-și mai ia un job? Pentru asta a fost ales? Scria așa ceva în pliantul electoral? O fi moral ca după ce salariile din administrația locală au fost majorate considerabil, iar primarul Câmpinei are acum o indemnizație brută de 9.425 lei, plătită din bani publici, evident, să te mai angajezi la o instituție publică în timp ce ar trebui să fii la Primărie? Poate că lui Horia Tiseanu nu-i ajung banii din indemnizația de primar și și-a mai luat un job cinstit. Este posibil. Dar și jenant, în același timp, pentru primarul unui oraș cu multe probleme nerezolvate. Poate că recuperează sâmbătă și duminica orele de muncă pentru comunitate și suntem noi răi, ca de obicei.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.