Iarina Cojocaru (Barracuda Câmpina), patru medalii în două zile la Campionatul de Nataţie al Municipiului Bucureşti

Sport (Categoria articolului)

La Bazinul Olimpic de la Izvorani s-au desfăşurat, sâmbătă şi duminică, finalele Campionatului Municipiului Bucureşti la Nataţie. Câmpina a fost reprezentată la această competiţie de un singur sportiv - Iarina Cojocaru (Barracuda Câmpina, antrenor Gabriel Cojocaru), care a reuşit să obțină patru medalii, dintre care trei de aur, în cele două zile ale concursului.

În prima zi a întrecerilor, Iarina Cojocaru a câştigat probele de 50m liber şi 50m bras, pentru că duminică să câştige proba de 50m fluture şi să sosească a doua la 50m spate, într-un final controversat, mulţi dintre cei prezenți susținând că Iarina a câştigat de fapt şi această probă. Astfel, prin această sportivă extrem de talentată și muncitoare, nataţia câmpineană a obţinut la competiţia de la Izvorani patru medalii (trei de aur și una de argint), în condiţiile în care la startul tuturor probelor s-au aliniat peste 300 de copii, de 8-9 ani, de la numeroase cluburi din Bucureşti şi din ţară.