CONTACT

Ioana Plăvan, campioană naţională la aruncarea suliţei, categoria juniori I

- Sport -

După ce ieri, în prima zi a finalelor Campionatului Naţional de Aruncări Lungi, în întrecerea seniorilor şi categoriei tineret, Ioana Plăvan (antrenor Nicolae Pavel - CSS Constantin Istrati Câmpina) a ocupat un onorant loc 3, astăzi, miercuri, 1 martie, în întrecerea de la categoria juniori I, Ioana Plăvan s-a impus în proba de aruncarea suliţei, devenind campioană naţională.

Ioana Plăvan s-a impus categoric, cu o aruncarea de 47,28m, reuşită din prima încercare, la peste 4 metri de ocupanta locului secund - Raluca Vrabie (CA Roman), cu 42,71m. Interesant este că dacă Ioana Plăvan ar fi reuşit aceeaşi performanţă şi ieri, în întrecerea de la categoria seniori şi tineret, s-ar fi clasat pe locul 2, cucerind titlul de vicecampioană naţională.
Ioana Plăvan nu a fost singura sportivă de la CSS Constantin Istrati Câmpina care a concurat astăzi la Campionatul Naţional de Aruncări Lungi. Astfel, Andreea Lungu (antrenor Mihaela Marin) a ocupat locul 2, cu 43,24m, la aruncarea discului. O performanţă foarte bună a reuşit şi Andrei Richea, locul 3 la aruncarea suliţei, cu 55,11m, reuşiţi tot din prima încercare. În întrecerea masculină de la aruncarea discului, cei doi câmpineni au fost foarte aproape de podium - Marius Vasile, locul 4, cu 43,80m, şi Sebastian Oprea - locul 6, cu 38,16m.
Citiţi şi - Ioana Plăvan (CSS Constantin Istrati Câmpina), locul 3 în finala naţională de seniori la aruncarea suliţei.

01 Mar 2017 16:38 7730 vizualizari