CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.facebook.com/clinicairisbaicoi/
http://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

PSD va realiza un proiect de reorganizare administrativ-teritorială prin comasare. Ce comune din jurul Câmpinei ar fi vizate?

- Actualitate -

PSD va realiza un proiect de reorganizare administrativ-teritorială prin comasare. Ce comune din jurul Câmpinei ar fi vizate?

Partidul Social Democrat a decis luni, 13 ianuarie, înființarea unui grup de lucru care să realizeze, în următoarele șase luni, un proiect legislativ de reorganizare administrativ-teritorială a României.

După cum știm cu toții, tema reorganizării administrative a României nu este nouă și revine periodic în discuție, fără a se întâmpla ceva. În ultimii ani au existat mai multe proiecte similare, dar fie au fost respinse, fie nici nu au ajuns să fie votate de Parlament.
Inițiativa PSD are ca obiective declarate reducerea cheltuielilor autorităților publice și eficientizarea administrațiilor locale, iar principiile care stau la baza viitorului proiect ar fi reorganizarea județelor în regiuni și comasarea fie între ele, fie cu orașele sau municipiile vecine a unor localități mici, fiind vizate în principiu comunele care nu depășesc 3.000 sau 4.000 locuitori, conform celui mai recent recensământ.
Printre comunele din jurul municipiului Câmpina care ar putea fi luate în calcul se numără:
Adunați - 1.896 locuitori și Talea - 925 locuitori, care ar putea fi comasate cu orașul Breaza;
Provița de Jos - 2.131 locuitori și Provița de Sus - 1.719 locuitori, care ar putea fi unite;
Secăria - 1.078 locuitori, comuna ar putea fi comasată cu orașul Comarnic sau cu comuna Șotrile - 3.142 locuitori.
Acum, rămâne de văzut ce proiect va realiza PSD, dacă se va ajunge cu el în Parlament, dacă va fi adoptat sau dacă rămâne doar la stadiul de temă publică.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


14 Jan 2025 09:41 1384 vizualizari


Comentarii






  • 14.01.2025 19:53 Georgescu De foarte multi ani se discuta despre reforma administrativ teritoriala. Si ca de obicei in afara de comisii si eventuale studii de fezabilitate care vor cheltui bani publici...nu se va face nimic.
  • 14.01.2025 17:38 Cetățeanul PSD, PNL, ar trebui sa dispară odată pt totdeauna din politica acestei țări. Au capușat, pana la ultima picătură în 35 de ani, acest popor.
512 vizualizari 29 Apr 2025 20:11 La Câmpina, 10.000 lei pentru ”Nunta de Aur”

La Câmpina, 10.000 lei pentru ”Nunta de Aur”

Din anul 2019, la Câmpina nu s-a mai organizat evenimentul ”Nunta de Aur”, dedicat cuplurilor care au împlinit în anul respectiv 50 ani de la căsătorie.

citeste mai mult
1686 vizualizari 29 Apr 2025 08:50 Patru balerine din Câmpina, elevele profesoarei Dorina Popa, s-au calificat la Mondialele și Europenele de Dans IDO 2025

Patru balerine din Câmpina, elevele profesoarei Dorina Popa, s-au calificat la Mondialele și Europenele de Dans IDO 2025

Karla Melnic, Carolina Neagu (foto), Simona Dănescu și Ioana Mihăilă sunt cele patru fete minunate care vor reprezenta România și, bineînțeles, Câmpina, la Campionatele Mondiale și Europene de Dans organizate sub egida IDO 2025.

citeste mai mult
2446 vizualizari 28 Apr 2025 19:17 În Câmpina, în cartierul Turnătoriei, o parcare... greu de înțeles

În Câmpina, în cartierul Turnătoriei, o parcare... greu de înțeles

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă în această dimineață în parcarea Centrului comercial PROFI, din cartierul Turnătoriei, din Câmpina.

citeste mai mult
855 vizualizari 28 Apr 2025 18:53 În Prahova, trei persoane reținute într-un caz incredibil de trafic de persoane

În Prahova, trei persoane reținute într-un caz incredibil de trafic de persoane

Trei persoane din Prahova, cu vârste de 23, 45 și 51 ani, sunt cercetate de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate, în colaborare cu procurorii DIICOT, fiind acuzate de trafic de persoane.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV