UPDATE - Cauza incendiului, potrivit ISU Prahova, este un scurt-circuit electric generat de un cablu electric defect, neizolat corespunzător.
Acoperișul unei case din satul Bobolia, aparținând de comuna Poiana Câmpina, a luat foc marți după-amiază, incendiul manifestându-se destul de violent.
La fața locului s-au deplasat două echipaje de stingere ale ISU Prahova, de la Detașamentul de Pompieri Câmpina, intervenția fiind în plină desfășurare la această oră (20.15) și concentrându-se pe lichidarea focarului de incendiu. Deocamdată nu se cunoaște cauza izbucnirii incendiului și este prematură o estimare a pagubelor. ”Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 50mp la o casă nelocuită. Acționăm cu două autospeciale de stingere și nu sunt victime”, ne-a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae. Vom reveni.

În multe locuri din Câmpina străzile sunt închise sau cu circulația rutieră restricționată din cauza lucrărilor, în special la rețeaua de apă și canalizare, care se derulează în punctele respective.

La sediul Consiliului Județean Prahova, președintele instituției - Virgiliu Nanu și vicepreședintele Mario Daniel Soare au premiat astăzi echipa de robotică UNDEFINED a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina.

Firma câmpineană Aveuro Internațional este implicată în celebrul scandal al microbuzelor electrice școlare, reamintim, vândute către consiliile județene la prețuri foarte mari. Vorbim despre achiziții făcute din fonduri europene și guvernamentale.

Peste 500 incendii la locuințe au avut loc anul trecut în județul Prahova. Potrivit statisticilor, incendiile au fost soldate cu rănirea a 50 persoane, iar alte 14 și-au pierdut viața. Un incendiu descoperit și anunțat din timp are șanse considerabil mai mari să fie localizat și stins mai repede, ceea ce poate însemna nu doar reducerea pagubelor materiale, cât mai ales salvarea de vieți omenești.