CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Arest preventiv 30 de zile pentru "lotul de la Ploiești" - procurorii Tudose și Mihăilă, foștii șefi din poliție Dosaru și Ispas

- Social -

Arest preventiv 30 de zile pentru

Magistrații Secției Penale de la Înalta Curte de Casație și Justiție au admis cererea procurorilor DNA și au dispus arestarea preventivă, pentru 30 de zile, a foștilor șefi ai Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești - Liviu Tudose și Aurelian Mihăilă, a fostului comandant al IPJ Prahova - Viorel Dosaru și a fostului șef al Direcției Generale Anticorupție - Constantin Ispas. Sentința a fost pronunțată în această după-amiază și poate fi contestată.

Cei patru au fost prezentați ieri Înaltei Curți, cu propunere de arestare preventivă. Au stat ore bune în sala de judecată, ședința terminându-se noaptea târziu, undeva în jurul orei 1.00, după ce inculpaților le expirase și mandatul de reținere. Apoi completul de judecată a rămas în pronunțare, sentința fiind anunțată, după cum spuneam, în această după-amiază. Imediat după pronunțare, singurul care a depus contestație este Constantin Ispas.

Vă reamintim care sunt acuzațiile pe care procurorii DNA le aduc celor patru foști șefi ai Parchetului și Poliției Prahova, în acest dosar în care inculpat este și deputatul Sebastian Ghiță:

TUDOSE LIVIU MIHAIL, la data faptelor procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, pentru săvârșirea infracțiunilor de:
 folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații,
- luare de mită

MIHĂILĂ AURELIAN CONSTANTIN, la data faptelor procuror general adjunct al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești pentru săvârșirea infracțiunilor de: 
- două (2) infracțiuni de folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații
- cercetare abuzivă

ISPAS CONSTANTIN, ofițer de poliție, pentru săvârșirea infracțiunilor de: 
- trafic de influență
- folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații

DOSARU VIOREL, la data faptelor șef al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, pentru săvârșirea infracțiunilor de: 
- luare de mită
- folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații
- trafic de influență 
- favorizarea făptuitorului 


25 Mar 2016 16:05 5409 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
260 vizualizari 20 May 2026 21:29 Emoții și mult entuziasm la Ziua porților deschise la Grădinița „Iulia Hasdeu” și structurile sale din Câmpina

Emoții și mult entuziasm la Ziua porților deschise la Grădinița „Iulia Hasdeu” și structurile sale din Câmpina

De-a lungul întregii zile de miercuri, 20 mai, Grǎdinița „Iulia Hasdeu” și cele trei structuri ale sale - Grădinița nr. 5, Grădinița nr. 6 și creșa din cartierul Voila au fost vizitate cu interes, entuziasm si emoții de viitori antepreșcolari, preșcolari, dar și pǎrinți ori bunici. 

citeste mai mult
194 vizualizari 20 May 2026 20:37 Rezerviștii militari câmpineni au derulat acțiuni premergătoare Zilei Eroilor

Rezerviștii militari câmpineni au derulat acțiuni premergătoare Zilei Eroilor

În zilele premergătoare sărbătoririi Zilei Eroilor, membrii Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere „Maior Constantin Marinescu” și Cultul Eroilor Câmpina au desfășurat activități în școli și licee, dar și la sediul asociației, Monumentul Eroilor din Războiul de Întregire Națională și Troița Eroilor din cartierul Slobozia.

citeste mai mult
4998 vizualizari 19 May 2026 19:07 Câmpina. Avantajele izolării casei cu fibre de celuloză - o factură mai mică la energie!

Câmpina. Avantajele izolării casei cu fibre de celuloză - o factură mai mică la energie!

(P) Cu toții ne dorim să alegem cea mai bună și eficientă soluție pentru izolarea termică a locuinței, o soluție care să ne garanteze că nu vom plăti facturi mari la gaze și energie electrică și că vom avea, totuși, o casă călduroasă și confortabilă. Sistemul de izolație cu celuloză este o soluție modernă și performantă de izolație termică și fonică, realizată prin injectarea sub presiune a fibrei de celuloză. Materia primă este compusă din material organic obținut prin reciclarea hârtiei, ignifugat, aditivat cu soluție antiseptică pentru prevenirea mucegaiului și tratat împotriva dăunătorilor (rozătoare, insecte).

citeste mai mult
254 vizualizari 17 May 2026 22:17 Pe 2 iunie începe sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat

Pe 2 iunie începe sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat

Ministerul Educației a dat publicității calendarul final al sesiunii de vară a examenului de Bacaluareat.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV