Credincioșii și preoții de la parohiile care aparțin de Protoieria Câmpina sunt așteptați mâine, 31 martie 2018, în Ajunul Praznicului Intrării Domnului în Ierusalim, la Procesiunea de Florii, o veche și frumoasă tradiție a Bisericii Ortodoxe. În acest an, procesiunea va începe la Biserica "Sfânta Treime" (de la piață) și se va încheia la Biserica "Sfântul Nicolae" din Cartierul Slobozia.
După cum ne-a precizat părintele protoiereu Grigore Melnic, la ora 15.00, la Biserica "Sfânta Treime" va fi oficiată slujba de Vecernie și va avea loc sfințirea stâlparilor. La ora 16.00 se va porni în alai pe Bulevardul Carol I și Bulevardul Nicolae Bălcescu, până în Slobozia, la Biserica "Sfântul Nicolae". Aici va fi rostită ectenia de mulțumire și va fi oficiată slujba de sfințire a icoanei praznicului și de binecuvântare a pelerinilor.
Procesiunea de Florii este o reînviere a tradiției bisericești din secolele III-IV. Pelerinajul începe după Vecernia din Sâmbăta lui Lazăr și vestește sărbătoarea intrării triumfale în Ierusalim a Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Această procesiune arată legătura dintre Sâmbăta Învierii lui Lazăr și Sâmbăta Mare a coborârii Domnului în mormânt, culminând cu Duminica Învierii Mântuitorului.

Seratele Culturale Elstar vor avea loc vineri, 30 ianuarie, de la ora 17.00, la Librăria Elstar și vor fi prilejul unei seri dedicate prozei și poeziei contemporane, dialogului cultural și întâlnirii cu autorii celor două volume care vor fi lansate.

Evenimentul va avea loc pe 31 ianuarie 2026, la sala de sport a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu", fiind organizat de trei echipe de robotică: Undefined - de la CNNG Câmpina, RO2D2 - de la Colegiul Național "Mihai Viteazul" din Ploiești și Velocity - de la Colegiul Național "Gheorghe Munteanu Murgoci" din Brăila.

Moment frumos și emoționant astăzi, de Ziua Unirii, la Câmpina. Zeci de elevi de la liceele din municipiu au purtat un steag tricolor de aproape 100 metri, pe Bulevardul Culturii, apoi pe Bulevardul Carol I și Calea Doftanei, până la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu".

A fost o nouă seară dedicată poeziei contemporane, eveniment derulat sub egida Seratelor Culturale Elstar. Iar prilejul a fost avanpremiera volumului de poezii „Pe forme ce scapă vederii”, semnat de George V. Papuc.