Trei urși au intrat într-o grădină din Brebu, probabil în căutare de mâncare. S-a întâmplat miercuri dimineață, în jurul orei 3.20, pe Strada Florilor.
Imaginile cu cei trei urși au fost suprinse de o cameră video amplasată în zonă. Cel mai probabil, este vorba despre o ursoaică și cei doi pui ai ei. Animalele nu au produs stricăciuni, dar, lucru normal, oamenii din zonă se tem că urșii vor reveni, vor intra în gospodării și vor constitui un pericol real, pentru că vorbim, totuși, de niște animale sălbatice.

Semnalam o situație total neplăcută de pe Strada Ion Câmpineanu, acolo unde un cititor a surprins obiecte de mobilier și grămezi din material textil.

În cursul zilei de luni, 30 martie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat o serie de activități educativ-preventive în unități de învățământ din municipiul Câmpina, orașul Mizil și comuna Bărcănești, în cadrul programelor și campaniilor naționale dedicate creșterii gradului de siguranță în rândul elevilor.

De astăzi, 31 martie, au început înscrierile la clasa pregătitoare pentru anul școlar 2026-2027. Perioada de înscrieri se încheie la 6 mai.

La nivelul municipiului Câmpina există Comisia pentru Siguranța Circulației, din care fac parte reprezentanți ai administrației locale, dar și ai Poliției Municipale.