Demisia lui Marian Nistor din funcția de director al Serviciului de Administrare și Exploatare a Pieței Centrale Câmpina a lăsat, așa cum era firesc, un gol. Anunțată la 1 august 2022, demisia și-a produs efecte după expirarea perioadei de 30 zile, astfel că de la 1 septembrie, Piața Câmpina a rămas fără director.
Vineri, 2 septembrie, la ora 11.00, primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, a susținut o declarație de presă, chiar la sediul administrativ al Pieței. Cu acest prilej a anunțat numele noului director interimar. Este vorba de Angela Vlad, cea care a lucrat și până acum la acest serviciu în funcția de contabil.
Deocamdată, nu se știe exact perioada pe care va fi asigurat interimatul, Consiliul Local urmând a decide ce va face mai departe cu Piața - o păstrează așa cum este în prezent, iar în aceste condiții va trebui organizat un concurs pentru ocuparea funcției de director, sau va fi readus în discuție proiectul ceva mai vechi al primarului Moldoveanu de mutare a Pieței în subordinea unui serviciu din cadrul Primăriei. Vom vedea.
Până atunci, odată cu declarația de presă prin care a anunțat numele noului director interimar, primarul Alin Moldoveanu a prezentat fragmente dintr-un raport, cu acuze foarte dure la adresa fostului director al Pieței și cu o serie de conotații politice extrem de interesante. Vom reveni în scurt timp cu declarația primarului Moldoveanu și acuzele lansate.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.