În noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 23.30, la o locuință particulară din Comarnic a izbucnit un incendiu. Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Prahova, incendiul a cuprins cu repeziciune parterul și etajul unei casei, pe o suprafață de aproximativ 110 mp.
La fața locului au fost mobilizate cinci autospeciale de stingere. Incendiul s-a extins și la un service auto din imediata vecinătate, luându-se măsura evacuării a șase autoturisme din incintă. La ora 0.44 focul a fost lichidat, cercetările preliminare stabilind ca și cauză probabilă a izbucnirii acestui incendiu producerea unui scurt-circuit electric. Din fericire, nu au fost victime.
(Sursa foto și video - ISU Prahova)

Este vorba de parcul care a purtat multă vreme numele „Mițu-Chițu”, denumire pe care unii încă o mai folosesc. Nu și parcul, care este închis de multă vreme, cu excepția unei scurte perioade de sărbători la finalul anului 2024.

Problema traficului rutier din Câmpina tinde să fie din ce în ce mai presantă pentru toți cei implicați, răsfrângându-se, finalmente, asupra administrației locale.

Aleea Scărișoara din Câmpina este una dintre zonele gri din punct de vedere al infracționalității.

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.