La București au început astăzi întrecerile din cadrul primei etrape a Campionatului Național de Juniori II și Juniori III, competiție la care CSS "Constantin Istrati" Câmpina, club coordonat de Mihaela Marin, este prezent cu mai mulți sportivi.
Cea mai bună performanță a primei zile de întreceri dintre sportivii câmpineni i-a aparținut lui Marius Vasile (antrenor Nicolae Pavel), care a câștigat detașat, cu 18,30m, proba de aruncarea greutății, performanță care reprezintă un nou record personal și dă speranțe antrenorilor clubului câmpinean pentru noi rezultate valoroase. De altfel, cu această aruncare, Marius Vasile a realizat și baremul (care este de 17,50m) pentru a fi inclus în lotul național al României la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), care va avea loc în perioada 21-27 iulie, la Baku, în Azerbaidjan.
De asemenea, în această primă zi a întrecerilor de la București au mai concurat și Ciprian Costache (antrenor Mihaela Marin) - locul 3 la aruncarea suliței, juniori III, cu 40,88m; Teodor Enache (antrenor Nicolae Pavel) - locul 4 la aruncarea suliței, juniori II, cu 44,06m; Ilona Ene (antrenor Jenica Bran) - locul 6, triplusalt, juniori III, 9,86m.

Echipa de juniori sub 19 ani a CS Câmpina, antrenată de Roberto Opatchi, își reia antrenamentele luni, 29 iunie. De asemenea, s-a stabilit și programul primelor jocuri amicale, programul putând suferi, totuși, unele modificări.

În zilele de 20 și 21 iunie a avut loc Campionatul Municipiului București la atletism, competiție la care au fost prezenți și mai mulți sportivi de la CSS „Constantin Istrati” Câmpina.

De unde, la un moment dat, Câmpina avea o serie întreagă de terenuri de sport, de aveai de unde alege, acum, se suferă acut la acest capitol.

La finalul acestei săptămâni s-a desfășurat o nouă etapă, a 5-a, a Campionatului Național Individual de Motocros, la start aliniindu-se și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.