UPDATE - Având în vedere că astăzi, miercuri, 3 iulie 2019, se susține una dintre probele bacalaureatului, ISU Prahova a decis ca organizarea exercițiului de alarmare a populației să fie amânată pentru săptămâna viitoare.
Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Prahova anunță că miercuri, 3 iulie, între orele 10.00 și 11.00, sirenele de alarmare publică vor fi acționate în întreg județul. Simulările vizează verificarea echipamentelor care pot fi acționate în mod centralizat, dar și a celor cu acționare locală.
Potrivit ISU Prahova, la nivelul întregului județ sunt 315 sirene (88 electronice și 227 electrice), mijloace care pot fi utilizate în cazul unor dezastre sau alte situații de protecție civilă, modul de acționare a acestora fiind realizat local sau centralizat, din dispecerate.
În primul semestru al acestui an s-au desfășurat 13 exerciții de verificare a modului de cunoaștere, organizare și desfășurare a activităților de înștiințare, prealarmare, avertizare, alarmare și evacuare în localitățile Sălciile, Tomșani, Valea Călugărească, Gherghița, Teișani, Vadu Săpat, Telega, Poienarii Burchii, Tătaru, Tg. Vechi, Poiana Câmpina, Șirna și Șoimari.
Responsabilitatea menținerii în stare de operativitate a sistemului de înștiințare - alarmare revine autorităților publice locale, iar reprezentanții ISU desfășoară periodic acțiuni de verificare în teren. Prin modul de acționare a mijloacelor tehnice de alarmare există posibilitatea de a crea disconfort în spațiul public, dar cetățenii sunt rugați să înțeleagă că astfel de exerciții sunt benefice și necesare. Cetățenilor li se recomandă să rămână calmi și să urmărească informările transmise de către ISU și administrațiile publice locale.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.