CONTACT

Prefectura Prahova anunță că 230.000 de măști au fost distribuite școlilor din județ prin intermediul Inspectoratului Școlar

- Actualitate -

Prefectura Prahova anunță că 230.000 de măști au fost distribuite școlilor din județ prin intermediul Inspectoratului Școlar

Pe 2 iunie, activitatea didactică a fost reluată pentru elevii din clasele terminale, în vederea pregătirii examenelor naționale. La nivelul județului Prahova, în evidențele Inspectoratului Școlar Județean se află 7.543 elevi de clasa a VIII-a și 6.348 elevi din clasele a XII-a și a XIII-a. Potrivit Prefecturii Prahova, pentru perioada de pregătire pentru susținerea Evaluării Naționale și Bacalaureatului, la unitățile de învățământ au fost distribuite 230.000 măști de protecție, trimise de Ministerul Educației și Cercetării, iar un nou stoc, de aproximativ 250.000 măști, va ajunge în Prahova în pragul examenelor naționale.

Prefectul județului Prahova - Cristian Ionescu și inspectorul școlar general - Constantin Pisău au mers ieri în mai multe unități de învățământ pentru a vedea modul în care sunt înțelese și respectate normele igienico-sanitare impuse în scopul prevenirii răspândirii infectării cu noul coronavirus. Practic, fiecare unitate trebuie să aibă un circuit unic, la intrarea în instituție să fie ampalsate covorașe cu dezinfectant, să fie afișate procedurile și orarul elevilor de clasa a VIII-a, respectiv a XII-a / a XIII-a. La intrarea în școală, elevii trebuie să se dezinfecteze pe mâini, să arunce măștile cu care vin de acasă într-un recipient special, să-și pună o nouă mască pe care o primesc de la școală. Tot la intrare, elevilor li se măsoară temperatura de către un cadru medical. În sălile de clasă, băncile au fost distanțate. Trebuie precizat faptul că, în cazul elevilor care au optat să nu revină la școală, activitatea didactică se desfășoară în continuare online. Și se pare că sunt destui elevi care au ales să nu meargă la școală. Din păcate, la nivelul Inspectoratului Școlar Județean nu există, până la această oră, o situație clară privind numărul celor care merg la școală și numărul celor care se pregătesc online. Oricum, activitatea didactică se desfășoară în această perioadă în 257 de unități școlare din județ (171 unități de învățământ cu personalitate juridică și 86 structuri fără personalitate juridică).
„Mă bucur să constat că toate aceste reguli au fost respectate de conducerile școlilor și au fost puse în practică. Același lucru l-am văzut și în rândul elevilor care au înțeles situația și s-au adaptat noilor condiții de studiu. Însă rigorile trebuie respectate și dincolo de zidurile școlilor pentru că virusul nu are «granițe». Astfel de verificări vor continua în perioada următoare pentru că ne dorim un sfârșit de an fără probleme de sănătate în rândul elevilor și cadrelor didactice“, a declarat prefectul Cristian Ionescu în urma verificărilor efectuate marți, 2 iunie.


03 Jun 2020 10:45 3429 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
4502 vizualizari 14 Apr 2026 19:11 Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

citeste mai mult
375 vizualizari 14 Apr 2026 14:11 Pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian, o canalizare refulată le dă mari bătăi de cap oamenilor din zonă

Pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian, o canalizare refulată le dă mari bătăi de cap oamenilor din zonă

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini care arată o canalizare refulată pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian.

citeste mai mult
529 vizualizari 14 Apr 2026 12:17 La Câmpina, până la 31 martie s-au colectat 33% din impozite, mai puțin decât anul trecut ca procent, dar mai mult ca valoare absolută

La Câmpina, până la 31 martie s-au colectat 33% din impozite, mai puțin decât anul trecut ca procent, dar mai mult ca valoare absolută

La 31 martie 2026, primul termen scadent de achitare a taxelor și impozitelor locale, la Câmpina procentul de colectare a fost de 33%, adică 18.164.223,63 lei.

citeste mai mult
3225 vizualizari 14 Apr 2026 09:50 Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt

Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt

Eliberarea terenului pe care s-a aflat cinematograful din Câmpina a dat speranțe multora că Spitalul Municipal va putea accesa acum fonduri europene pentru realizarea unui Centru de Primiri Urgențe ultramodern.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV