În fiecare an de 1 Iunie, Ziua Internațională a Copilului, Librăria Elstar organizează un eveniment dedicat copiilor.
S-a întâmplat și în acest an, acțiunea având loc chiar pe trotuarul din fața Librăriei Elstar, vis-a-vis de Hotelul ”Muntenia”, din centrul Câmpinei. Au fost momente frumoase, cu Mickey și Minnie, cu animatori, cu face-painting, dar și cu multe alte activități.
Apoi, la final, o tombolă surpriză le-a adus premii frumoase copiilor.
O acțiune plină de entuziasm, care confirmă calitatea acțiunilor marca ”Elstar”, o amintire frumoasă pentru mulți copii din Câmpina și nu numai.

Miercuri, 22 aprilie, Consiliul Local Câmpina este convocat într-o ședință extraordinară, pe ordinea de zi fiind un singur punct - aprobarea actualizării devizului general și a sumei reprezentând finanțarea de la bugetul local a obiectivului de investiții „Modernizare Strada Orizontului”, finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.

În perioada 13–19 aprilie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au acționat în cadrul operațiunii europene „ROADPOL – SPEED”, având ca obiectiv principal creșterea gradului de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor de circulație generate de nerespectarea regimului legal de viteză.

Procedura de intervenție în cazul apariției urșilor în localități este reglementată prin OUG nr. 81/2021, actualizată în noiembrie 2025, transmit oficialii administrației câmpinene, după ce s-au înmulțit cazurile de apariție a unor urși pe străzile din Câmpina.

Zilnic, sute de câmpineni trec prin preajma actualului sediu al Polclinicii Municipale... Puțini sau chiar foarte puțini știu că această clădire a fost inaugurată exact în urmă cu 90 ani, pe 20 aprilie 1936, fiind prima Casă a Asigurărilor Sociale din România!