Consilierul local Cosmin Raț a venit cu o idee care ar putea rezolva problema parcării mașinilor care aduc copiii la Școala Gimnazială ”Alexandru Ioan Cuza”, din cartierul Câmpinița.
Soluția este pe cât de simplă, pe atât de ingenioasă. Practic, Cosmin Raț a propus reducerea spațiului viran din curba respectivă, pe partea dreaptă a sensului de coborâre, ceea ce ar permite amenajarea unei benzi suplimentare, pe care - practic - să poată opri mașinile care aduc copiii la această școală.
Nu a uitat Cosmin Raț să îi ”înțepe” pe colegii săi amintind de o situație similară de la Școala ”B.P. Hasdeu”, despre care am scris la momentul respectiv.
Chiar dacă au înțeles destul de greu raționamentul colegului lor, totuși, până la urmă, consilierii câmpineni au fost de acord cu demararea procedurilor pentru realizarea acestei benzi suplimentare.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, cu sprijinul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Buzău, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională, în două cauze penale privind săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc.

Administrația câmpineană a organizat vineri la prânz o dezbatere publică privind proiectul de hotărâre a Consiliului Local care interzice organizarea jocurilor de noroc în Câmpina.

În cadrul capitolului de dezvoltare din proiectul bugetului local pentru anul 2026 sunt și o serie de lucrări noi. Nu sunt prea multe, iar unele dintre ele sunt "prinse" cu sume mici, doar pentru a exista poziție bugetară în cazul în care vor fi bani disponibili.

Proiectare și execuție lucrări de modernizare a sistemului de semaforizare pe Bulevardul Nicolae Bălcescu și Bulevardul Carol I - este o lucrare nouă inclusă în proiectul bugetului local al municipiului Câmpina pentru anul 2026.