O avarie majoră s-a produs la conducta principală de alimentare cu apă potabilă de pe Strada Bogdan Petriceicu Hasdeu din Câmpina. Practic, conducta s-a spart, iar apa a ieșit la suprafață și a curs pe carosabil în toate direcțiile. Acest lucru s-a întâmplat încă de sâmbătă, 5 ianuarie. Angajații HidroPrahova au intervenit atunci și au aplicat un manșon pe conductă, în zona în care s-a produs fisura. Numai că, manșonul nu a ținut prea mult. A cedat, iar apa a ieșit din nou pe carosabil.
Astăzi, un echipaj de la HidroPrahova intervine din nou pentru remedierea avariei și, potrivit reprezentanților acestei societăți, problema va fi rezolvată în cursul zilei. Pentru a se putea interveni, a fost oprită o vană la conducta de apă, iar presiunea apei a fost redusă. Se va reveni la presiunea normală după executarea lucrărilor de remediere a avariei și repornirea vanei închise.

Un subiect de actualitate la nivelul municipiului Câmpina este cel al parcărilor, mai ales că administrația locală are un proiect aflat în procedură de transperanță decizională, prin care se dorește reglementarea situației tuturor locurilor de parcare din Câmpina.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat, în două cauze penale, activitatea infracțională a 7 persoane, cu vârste între 17 și 25 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și complicitate la trafic de droguri de risc.

Un accident rutier s-a produs joi după-amiază pe DN72, la ieșirea din municipiul Ploiești.

Ministerul Educației a publicat marți după-amiază rezultatele la Evaluarea Națională, examen la care absolvenții clasei a VIII-a de la școlile câmpinene s-au descurcat bine.