Sunt lucruri care poate par minore, dar care spun multe despre "respectul" administrației locale câmpinene față de simbolurile naționale. A fost o întreaga discuție, la finalul anului trecut, în privința modului de arborare a drapelului național la intrările în localitate. În ciuda criticilor, lucrurile au rămas neschimbate. Acum vă prezentăm cum arată stema României de la intrarea în Primăria Câmpina.
Oricine ajunge la impresionanta Casă cu Grifoni de pe Bulevardul Culturii, acolo unde se află sediul Primăriei, poate vedea stema României chiar deasupra intrării, flancată de cele două coloane. De fapt, ceea ce a mai rămas din stema României, un contur și o umbră... Stema arată așa de mai multă vreme și am tot sperat că lucrurile se vor îndrepta fără ca municipiul Câmpina - prin înțeleapta-i conducere - să fie făcut din nou de râs. Ne-am făcut iluzii, nu s-a schimbat nimic, astfel că publicăm aceste imagini cu speranța că se va rușina de ceea ce vede și va lua măsurile care se impun.

Polițiștii prahoveni, în timp ce desfășurau activități specifice de supraveghere a traficului rutier la data de 1 iunie, în jurul orei 4.00, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autovehicul care a fost înregistrat de aparatul radar TruCAM cu viteza de 111 km/h pe Bulevardul București din municipiul Ploiești.

În ultimele zile, polițiștii prahoveni au depistat doi bărbați care se aflau la volan sub influența băuturilor alcoolice.

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Florești au fost sesizați, la data de 1 iunie 2026, prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, cu privire la producerea unui incident violent în comuna Filipeștii de Pădure, județul Prahova.

În cursul dimineții de marți, 2 iunie, la Băicoi, pe Strada Înfrățirii, care face legătura între oraș și DN1, s-a răsturnat o cisternă încărcată cu ciment.