Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) și agențiile teritoriale, inclusiv AJPIS Prahova, vin în sprijinul beneficiarilor prin plata anticipată a drepturilor acestora.
Astfel, în 11 aprilie 2025, ANPIS va vira sumele aferente beneficiilor de asistență socială către Poșta Română, urmând ca până în 17 aprilie banii să ajungă la beneficiari, prin poștaș. Pentru cei care au optat pentru plata în cont bancar, banii vor fi virați între 14 și 16 aprilie. Alocația de stat pentru copii, indemnizația de creștere a copilului și stimulentul de inserție vor fi virate în cont bancar ca și până acum, respectiv în data de 8 aprilie.
Vor fi plătite anticipat, luna aceasta:
- Alocația de stat pentru copii (prin mandat poștal)
- Indemnizația de creștere a copilului (prin mandat poștal)
- Stimulentul de inserție (pentru părinții care se întorc la serviciu înainte de finalizarea concediului de creștere a copilului - prin mandat poștal)
- Drepturile persoanelor cu dizabilități (prin card și prin mandat poștal)
- Alocația lunară de hrană pentru HIV/SIDA (prin card și prin mandat poștal)
- Alocația de plasament (prin card și prin mandat poștal)
- Indemnizația lunară de hrană pentru TBC (prin card și prin mandat poștal)
- Ajutorul pentru susținerea familiei (VMI) (prin card și prin mandat poștal)
- Ajutorul de incluziune (VMI), (prin card și prin mandat poștal).
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

157 de unități de învățământ din țară vor fi dotate cu echipamente IT în cadrul proiectului DIGIPED - Inovație digitală în educația preuniversitară, finanțat prin PNRR.

Agenția Matos Imobiliare Câmpina vă va prezenta poveștile de succes ale unor oameni simpli, care și-au văzut visul împlinit - casa lor, una dintre condițiile minimale pentru un trai decent.

Pe 28 martie 2026, cu două săptămâni înaintea Sfintelor Sărbători Pascale, la Câmpina va avea loc cea de-a 16-a ediție a Marșului pentru Viață. Sub tema "Solidaritate pentru amândoi", ediția din acest an evidențiază necesitatea sprijinului real pentru mamă și copil, înainte și după naștere, ca responsabilitate comună a societății.

După cum scriam la finalul anului trecut, Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" Câmpina a obținut o finanțare de 11.390 lei din Fondul "Științescu" Prahova, fond destinat implementării inițiativelor privind știința, tehnologia, arta și inovația.