CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

În Prahova s-au renumărat voturile de la 250 secții din cele 624 existente. Operațiunea continuă

- Actualitate -

În Prahova s-au renumărat voturile de la 250 secții din cele 624 existente. Operațiunea continuă

Renumărarea voturilor de la primul tur al alegerilor prezidențiale a început în județul Prahova vineri dimineață, la ora 9.00.

Pe toată durata operațiunii de renumărare, sediul Biroului Electoral Județean Nr. 31 Prahova a fost mutat la Sala Sporturilor “Olimpia” din Ploiești.
Conform deciziei BEJ, au fost constituite 30 de ateliere de lucru formate din 30 de statisticieni din cadrul Direcției de Statistică Prahova, 27 de lucrători din cadrul personalului tehnic auxiliar și trei judecători care, în prezența membrilor partidelor efectuează procesul de renumărare a tuturor buletinelor de vot. Până la ora 18.00 au fost renumărate buletinele de vot din aproximativ 250 de secții din cele 624 secții de vot existente în Prahova. Vă reamintim că decizia de renumărare a voturilor de la primul tur al prezidențialelor a fost luată de Curtea Constituțională în urma contestației depuse de candidatul independent Cristian Terheș.

De asemenea, prin intermediul unui comunicat de presă, Biroul Electoral Județean Prahova dezminte informația apărută în mediul online, conform căreia ar fi fost identificate 300 de voturi ale lui Ludovic Orban trecute în contul Elenei Lasconi. Vă prezentăm comunicatul integral al BEJ.
“Având în vedere apariția unei știri false în mediul online, conform căreia, în timpul procesului de renumărare a buletinelor de vot în județul Prahova, ar fi fost identificate 300 de voturi ale domnului Ludovic Orban trecute în contul doamnei Elena Lasconi, Biroul Electoral Județean nr. 31 Prahova dezminte ferm această informație, considerând-o lipsită de fundament și menită să inducă în eroare opinia publică. Totodată, dorim să informăm cetățenii că procesul de renumărare a voturilor este în plină desfășurare și, până în acest moment, nu a fost realizată nicio centralizare oficială a voturilor valabil exprimate sau a voturilor nule.

Conform procedurilor legale aplicabile în acest proces, renumărarea voturilor presupune verificarea fiecărui buletin de vot, iar în procesul-verbal de renumărare se completează, inclusiv la rubrica “Observații”, detalii referitoare la starea sigiliului aplicat pe sacii cu buletine de vot. Până în prezent (ora 18.00, n.r.), au fost renumărate buletinele de vot din aproximativ 250 de secții de votare din județul Prahova, procesul continuând conform calendarului stabilit și sub supravegherea autorităților competente.

Biroul Electoral Județean nr. 31 Prahova reiterează apelul la responsabilitate în comunicarea publică și solicită mass-media să se bazeze doar pe informații verificate din surse oficiale”.


29 Nov 2024 18:42 1569 vizualizari


Comentarii






  • 30.11.2024 13:12 diss Nu contează cine sau cum votează! Contează cine numără! Romănia este de departe cea mai săracă și coruptă țară din Europa.
  • 30.11.2024 09:17 Rammstein Numărați până iese cine trebuie...caragiale e copil pe lângă criminalii ăștia...
  • 29.11.2024 20:47 CetateanuTurmentat Bine, bine, Dar io de ce mai votez dacă numără doar ei?
48 vizualizari 14 Feb 2026 19:04 Magazinele Carrefour au fost cumpărate de patronii Dedeman. Care este situația la Câmpina?

Magazinele Carrefour au fost cumpărate de patronii Dedeman. Care este situația la Câmpina?

Anunțată de ceva vreme, tranzacția prin care patronii Dedeman, frații Dragoș și Adrian Pavăl, au cumpărat rețeaua Carrefour din România s-a finalizat, fiind evaluată la aproximativ 823 milioane euro.

citeste mai mult
341 vizualizari 14 Feb 2026 10:43 Ministrul Sănătății: “Sunt medici care pleacă la ora 11.00 de la spitalul public la cabinetul privat şi, de cele mai multe ori, împreună cu pacientul”

Ministrul Sănătății: “Sunt medici care pleacă la ora 11.00 de la spitalul public la cabinetul privat şi, de cele mai multe ori, împreună cu pacientul”

Sistemul sanitar are destule probleme, una dintre cele despre care a vorbit recent ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, fiind cea a "medicilor care lucrează în spitale de stat, dar care pleacă la ora 11.00 de la spitalul public la cabinetul privat şi, de cele mai multe ori, împreună cu pacientul". Acestora le vor fi desfăcute contractele de muncă.

citeste mai mult
525 vizualizari 14 Feb 2026 10:39 Între Câmpina și Telega (la Zorile) trebuie construit un pod nou. Până atunci, se peticește cel vechi...

Între Câmpina și Telega (la Zorile) trebuie construit un pod nou. Până atunci, se peticește cel vechi...

Podul de la Zorile, dintre municipiul Câmpina și comuna Telega, se află într-o stare avansată de degradare, problemă despre care noi am mai scris, ultima dată chiar la finalul anului trecut.

citeste mai mult
2054 vizualizari 13 Feb 2026 13:27 La Câmpina a crescut alarmant numărul cerșetorilor

La Câmpina a crescut alarmant numărul cerșetorilor

Cerșetori au fost tot timpul în Câmpina. La fel ca în majoritatea orașelor din România...

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV