CONTACT

Firmele care au realizat lucrările de modernizare la Școala Hasdeu au dat Primăria Câmpina în judecată. Cer recalcularea contractului

- Actualitate -

Firmele care au realizat lucrările de modernizare la Școala Hasdeu au dat Primăria Câmpina în judecată. Cer recalcularea contractului

Dosarul a fost înregistrat la Secția de contencios administrativ și fiscal a Tribunalului Prahova, iar primul termen a fost stabilit pentru 11 septembrie 2025.

Asocierea formată din firmele Maristar Com, Aventus Design, Le Grand G&G și Rad Panorama Construct au dat în judecată Primăria Câmpina solicitând recalcularea valorii contractului pentru lucrările de modernizare, reabilitare și extindere realizate la Școala Gimnazială “B.P. Hasdeu”. În septembrie 2021, această asociere de firme a câștigat licitația pentru executarea lucrărilor cu prețul de 11.733.412,68 lei fără TVA. Lucrările au început în aprilie 2022 și s-au finalizat în decembrie 2023, perioadă în care, prin acte adiționale, valoarea contractului a crescut până la 13.443.442,67 lei fără TVA, conform datelor de pe SEAP.
Acum, asocierea de firme solicită în instanță recalcularea valorii contractului conform OUG 64/2022 privind ajustarea prețurilor și a valorii devizelor generale în cadrul proiectelor finanțate din fonduri externe nerambursabile, în timp ce Primăria Câmpina consideră că se aplică formula de ajustare deja prevăzută în contract, conform OUG 15/2021 privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare.

“Potrivit documentelor depuse în instanță, valoarea recalculată solicitată de asocierea de firme este de 14.393.454,14 lei fără TVA, în timp ce valoarea contractului ajustată conform OUG 15/2021 este de 13.795.241,52 lei fără TVA. Primăria Câmpina a depus întâmpinare prin care solicită respingerea acțiunii, argumentând că nu se poate înlocui formula de ajustare prevăzută în contract cu o alta care nu a fost stabilită inițial. Administrația locală a respectat toate prevederile legale privind contractul în cauză și își va susține poziția în fața instanței”, ne-a precizat primarul municipiului, Irina Nistor.
Vă reamintim că pentru modernizarea și extinderea Școlii Hasdeu au fost accesate fonduri europene prin POR 2014-2020. Investiția a constat în reabilitarea și modernizarea clădirii școlii, cu refacerea integrală a tuturor instalațiilor (electrice, termice, de apă-canal etc), renovări, zugrăveli, compartimentări, schimbarea tâmplăriei, termoizolarea exterioară a pereților, izolare termică, hidroizolarea terasei și multe altele. De asemenea, a fost construită o sală de sport cu 285 locuri în tribună.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


11 Mar 2025 19:03 3327 vizualizari


Comentarii






  • 12.03.2025 23:13 adrian Era de asteptat pentru ca acum in primarie nu mai sunt agreeate decat firmele de casa ale Nistor&Comp. Si pentru asta suntem buni de plata noi cetatenii acestui oras.
  • 12.03.2025 10:30 Eu Iar se va demonstra ca cetateanul trebuie sa plateasca pentru greselile primariei/juristi sau pentru JUDECATORI CORUPTI!
  • 11.03.2025 19:55 Cetățeanul Și, mai mult ca sigur Primăria va pierde procesul, va trebui sa plătească, și.... Cine plătește!?? Băgătorii de seama din primărie, în frunte, cu edilul Nistor, sau consilierii extratereștrii? Răspuns NU! POPORUL VOTANT! Ala plătește.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
4459 vizualizari 14 Apr 2026 19:11 Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

citeste mai mult
348 vizualizari 14 Apr 2026 14:11 Pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian, o canalizare refulată le dă mari bătăi de cap oamenilor din zonă

Pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian, o canalizare refulată le dă mari bătăi de cap oamenilor din zonă

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini care arată o canalizare refulată pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian.

citeste mai mult
500 vizualizari 14 Apr 2026 12:17 La Câmpina, până la 31 martie s-au colectat 33% din impozite, mai puțin decât anul trecut ca procent, dar mai mult ca valoare absolută

La Câmpina, până la 31 martie s-au colectat 33% din impozite, mai puțin decât anul trecut ca procent, dar mai mult ca valoare absolută

La 31 martie 2026, primul termen scadent de achitare a taxelor și impozitelor locale, la Câmpina procentul de colectare a fost de 33%, adică 18.164.223,63 lei.

citeste mai mult
3130 vizualizari 14 Apr 2026 09:50 Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt

Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt

Eliberarea terenului pe care s-a aflat cinematograful din Câmpina a dat speranțe multora că Spitalul Municipal va putea accesa acum fonduri europene pentru realizarea unui Centru de Primiri Urgențe ultramodern.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV