CONTACT

Cum se realizează numirile în România la 35 ani de la Revoluția din 1989?

- Actualitate -

Cum se realizează numirile în România la 35 ani de la Revoluția din 1989?

În fiecare ciclu electoral din 1989 încoace, atunci când este vorba de numirile în posturi importante din instituțiile deconcentrate, apar adevărate scandaluri mediatice, existând cel puțin un exemplu în care pregătirea profesională, competența nu au nicio legătură cu desemnarea în funcția respectivă. Se întâmplă de la începutul anilor 90 mereu, fie în apropierea alegerilor, fie imediat după, atunci când noua putere își împarte ciolanul.

Cel mai recent exemplu în acest sens a fost oferit de ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, care l-a propus pentru funcția de vicepreședinte al Oficiului Național pentru Jocurile de Noroc pe Cristian Pascu, acesta recunoscând că nu are nicio legătură cu această ”industrie” și că nu cunoaște legislație în baza căreia funcționează instituția în a cărei conducere a fost numit. Pascu are o diplomă de coafor și a terminat o facultate particulară de drept la 32 ani.
Pascu a fost consilier local PNL în Sectorul 6 al Capitalei și este președinte al Clubului oamenilor de afaceri PNL din același sector.
În fața reacției publice generate de numirea acestui personaj într-o funcție pentru care nu are nicio pregătire, nicio expertiză, cel care l-a propus a fost extrem de agresiv atunci când i s-au pus întrebări pe această temă: ”Ce ar trebui să facă fiecare ministru? Să citească toate CV-urile?! Ar fi caraghios să dăm concurs pentru funcțiile de demnitate publică. Performanța poți să o apreciezi după ce ai intrat în activitate!” - au fost câteva dintre reacțiile - destul de contondente - ale ministrului Boloș, care l-a propus pe frizerul Pascu pentru funcția de vicepreședinte al Oficiului Național pentru Jocurile de Noroc. Iar premierul Marcel Ciolacu, la propunerea ministrului Boloș, l-a numit pe Cătălin Pascu în această funcție. Să fim înțeleși, meseria de frizer este la fel de onorabilă ca oricare alta, doar că n-are nicio treabă cu Prefectura sau cu Oficiul Național pentru Jocurile de Noroc.
Astfel de situații au mai fost cu toate partidele care s-au succedat la guvernare în România de-a lungul tuturor mandatelor. Pentru a da un singur exemplu, vă reamintim de numirile scandaloase realizate în diplomație în ultimele ore ale Guvernului PSD Dăncilă, în toamna anului 2019.
Și atunci mai are rost să te întrebi de ce nu merg lucrurile bine în țara asta?!


05 Apr 2024 19:00 2064 vizualizari


Comentarii






  • 05.04.2024 19:49 MIKE Păi și pe dăncilă cine a numit-o... sau ce a recomandat o pentru postul de PM!
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
667 vizualizari 01 Mar 2026 13:31 De două săptămâni, locuitorii de pe Aleea Scărișoarei din Câmpina trăiesc la limita pericolului

De două săptămâni, locuitorii de pe Aleea Scărișoarei din Câmpina trăiesc la limita pericolului

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat o situație greu de imaginat de pe Aleea Scărișoara din Câmpina.

citeste mai mult
1044 vizualizari 01 Mar 2026 12:38 Școala de Poliție dă Consiliul Local Câmpina în judecată pentru terenul pe care se află poligonul de trageri din valea pârâului Câmpinița

Școala de Poliție dă Consiliul Local Câmpina în judecată pentru terenul pe care se află poligonul de trageri din valea pârâului Câmpinița

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina de la finalul lunii februarie, șeful Serviciului Juridic, Monica Voicu, a prezentat o informare privind plângerile prealabile formulate împotriva unor hotărâri ale Consiliului Local și alte spețe care implică Legislativul câmpinean.

citeste mai mult
1177 vizualizari 28 Feb 2026 10:38 Incendiu în cartierul Câmpinița

Incendiu în cartierul Câmpinița

Zarvă mare vineri seară în cartierul Câmpinița pe Aleea Luminii, acolo unde mai multe echipaje de pompieri au intervenit la un incendiu.

citeste mai mult
775 vizualizari 27 Feb 2026 13:24 Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV