Toată lumea se uită la scena politică și nu știe ce se mai creadă... S-a scris și s-a vorbit mult despre ceea ce se întâmplă în țara noastră, acum, la final de an, inclusiv dincolo de granițele ei.
Dar să ne uităm și ce se întâmplă în justiție, un alt sistem - poate mai rău decât cel politic - care suferă profund.
O să luăm în discuție un singur caz, celebru pentru Câmpina, cel în care fostul primar Horia Tiseanu a fost acuzat de fapte de corupție. Mai mulți oameni, inclusiv angajați din Primăria Câmpina, având calitatea de complici în dosarul lui Horia Tiseanu, și-au recunoscut faptele și au încheiat acorduri de recunoaștere, primind pedepse cu suspendare. Acum, la ani distanță de acel moment, după ce faptele s-au prescris, Înalta Curte l-a achitat pe HoriaTiseanu susținând că ”nu există fapta”.
Este aici o contradicție evidentă - pentru ce au fost condamnați complicii dacă cea mai înaltă instanță din România a stabilit că nu există fapta?! Încă un paradox din țara tuturor posibilităților.

Doi copii sunt dați dispăruți și căutați de autorități. Ambii sunt elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina.

HidroPrahova informează că în municipiul Câmpina vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, la intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.