Taxele și impozitele plătite de persoanele fizice și juridice reprezintă una dintre principalele surse de venituri la bugetul local. V-ați întrebat vreodată cât înseamna asta efectiv? Ei bine, pentru 2016, înseamnă aproximativ 12,5 milioane lei. Cu alte cuvinte, anul acesta, populația și firmele aduc la bugetul Câmpinei 125 miliarde lei vechi. Sigur, este greu ca procentul încasărilor să fie de 100%. Dar ultimii ani (ani grei, de criză) au demonstrat că gradul de colectare a taxelor și impozitelor de la populație nu se situează sub 85%, iar la agenții economici se depășește întotdeauna 90%.
Și iată, pentru 2016, cât ar trebui să se încaseze la bugetul local din impozitele și taxele pe proprietate:
Populație - total 5.122.000 lei din care:
- 2.776.000 lei impozit pe clădiri
- 1.081.000 lei impozit pe teren
- 1.265.000 lei impozit pe mașini
Agenți economici - total 7.359.000 lei din care:
- 5.308.000 lei impozit pe clădiri
- 985.000 lei impozit pe teren
- 1.066.000 lei impozit pe mijloacele auto
Total - 12.481.000 lei

Câmpina a fost locul unde s-au ridicat biserici frumoase, dar și cu povești fascinante. Una dintre acestea este biserica de la târg (de la piață, în zilele noastre), cu hramul Sf. Treime.

Cumpăna dintre ani se apropie, iar restaurantele și-au pregătit din timp oferta pentru cei care doresc să petreacă revelionul într-o astfel de locație.

Cumpăna dintre ani se apropie, iar restaurantele și-au pregătit din timp oferta pentru cei care doresc să petreacă revelionul într-o astfel de locație.

Echipa Delice, coordonată de Pastry Chef Carmela Dragomir, a participat la prima ediție a Campionatului Național de Cofetari și Patiseri, eveniment organizat de Chefi de România, unde juriul a fost format din specialiști renumiți în domeniu.