CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Un prahovean de 43 ani a fost arestat preventiv pentru trafic cu droguri de mare risc

- Actualitate -

Un prahovean de 43 ani a fost arestat preventiv pentru trafic cu droguri de mare risc

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. - S.T. Ploiești au efectuat 3 percheziții domiciliare, în județul Prahova, fiind vizată o persoană bănuită de trafic de droguri de mare risc, în formă continuată.

Din cercetări a reieșit că, începând cu luna mai 2022, un bărbat, de 43 de ani, ar fi comercializat diferite cantități de cocaină consumatorilor din județul Prahova. În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate 71 de punguțe din material plastic care ar fi conținut cocaină, 9 comprimate Xanax, 9.100 de lei, un pistol cu gaz neletal, 15 cartușe de manevră și 2 telefoane mobile.  
La sediul D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Ploiești au fost conduse, în vederea audierii, 15 persoane, despre care există bănuiala că ar fi implicate în desfășurarea activităților infracționale.
La data de 5 august, bărbatul în cauză a fost reținut, pentru 24 de ore, iar, ulterior, instanța de judecată a dispus față de acesta măsura arestării preventive, pentru 30 de zile.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române. La acțiune, au participat și jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă ”Matei Basarab” Ploiești. 
Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de Procedură Penală, precum și de prezumția de nevinovăție, se arată într-un comunicat al IJP Prahova.

(Sursa video - IJP Prahova)


08 Aug 2022 14:14 6332 vizualizari


Comentarii






669 vizualizari 19 Jun 2026 20:51 De la 1 iulie, Poliția Locală Câmpina va lucra doar în două schimburi

De la 1 iulie, Poliția Locală Câmpina va lucra doar în două schimburi

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.

citeste mai mult
713 vizualizari 19 Jun 2026 10:34 Încă 30 de zile arest preventiv pentru Adrian Stoican. Instanța a respins cererea președintelui CS Câmpina privind măsura arestului la domiciliu

Încă 30 de zile arest preventiv pentru Adrian Stoican. Instanța a respins cererea președintelui CS Câmpina privind măsura arestului la domiciliu

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

citeste mai mult
502 vizualizari 19 Jun 2026 10:23 Primăria Câmpina a lansat în consultare publică proiectul noului regulament al CS Câmpina

Primăria Câmpina a lansat în consultare publică proiectul noului regulament al CS Câmpina

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.

citeste mai mult
944 vizualizari 19 Jun 2026 08:16 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Poliția Locală nu are atribuții privind viteza și zgomotul produs de mașini în trafic

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Poliția Locală nu are atribuții privind viteza și zgomotul produs de mașini în trafic

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV