Federația Română de Motociclism a decis calendarul competițional pentru fiecare disciplină în parte. Motocrosul, care a adus atâtea satisfacții Câmpinei, va avea startul în noul sezon în ultimul week-end al lunii martie, la Balș, în Oltenia.
În ultimii ani, Câmpina a fost și rămâne reprezentată în motocrosul românesc doar de Lido Câmpina (foto), club fondat și condus de Cătălin Duță, fostul multiplu campion național al acestui sport pe cât de dur, pe atât de frumos.
Iată și programul competițional în anul 2015:
Campionatul Național
Etapa I-a – Balș (Olt), 29-30 martie
Etapa a II-a – Zărnești (Brașov), 5-6 aprilie
Etapa a III-a – Prundu (Giurgiu), 12-13 aprilie
Etapa a IV-a – Merei (Buzău), 3-4 mai
Etapa a V-a – Ciolpani (Ilfov), 10-11 mai
Etapa a VI-a – Moreni (Dâmbovița), 28-29 iunie
Etapa a VII-a – Tg. Mureș (Mureș), 6-7 septembrie
Etapa a VIII-a – Zărnești (Brașov), 20-21 septembrie
Etapa a IX-a – Merei (Buzău), 11-12 octombrie
Etapa a X-a – Ciolpani (Ilfov), 25-26 octombrie
În calendarul competițional al Federației Române de Motociclism mai sunt incluse și trei cupe, astfel:
14-15 iunie – Săpoca (Buzău)
4-5 octombrie – Săpoca (Buzău)
18-19 octombrie - Iași.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În perioada 31 iulie – 2 august 2026, orașul Sinaia devine gazda uneia dintre cele mai spectaculoase competiții automobilistice din România: Trofeul Sinaia – In memoriam Marin Dumitrescu, ediția a XV-a, etapa a V-a din Campionatul Național de Viteză în Coastă.

Fotbalul, ne place sau nu, continuă să rămână sportul-rege. Și ca oricărui suveran trebuie să i se acorde o anume importanță. În Câmpina, administrația locală are un club sportiv, care are și o echipă de fotbal, inclusiv la nivel de seniori.

A fost ca un joc în familie, un joc amical, în care s-au întâlnit echipele Viitorul Bănești și Sportul Câmpina.

Cursurile unei noi școli de arbitri de fotbal încep din 4 august în mai multe localități din Prahova, printre care și Câmpina.