CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Local Câmpina a redus impozitele pentru locuințe. Cele pe care le-a mărit fără să știe, pe 4 noiembrie

- Actualitate -

Consiliul Local Câmpina a redus impozitele pentru locuințe. Cele pe care le-a mărit fără să știe, pe 4 noiembrie În urmă cu câteva minute, Consiliul Local Câmpina a aprobat reducerea impozitelor la case și apartamente pentru anul 2016. Practic, s-a revenit și s-a modificat hotărârea aprobată pe 4 noiembrie, când impozitele la locuințe au fost majorate substanțial, cu 25% pentru case și aproape 50% pentru apartamente. Acum, situația este alta.

Dacă în ședința anterioară, consilierii câmpineni au aprobat cota maximă de impozitare pentru locuințe, de 0,12%, în condițiile în care, prin noul Cod Fiscal, se mărise și baza de impozitare, în această seară a fost aprobată cota minimă de 0,08%. Haideți să facem calculele și să vedem ce înseamnă asta, comparativ cu impozitele plătite anul acesta. 

De exemplu, casă de locuit, zona A, 100 mp

Impozit 2015: 100 mp (suprafață utilă) x 2320 (valoare impozabilă) x 0,1% (cotă impozitare) = 232 lei impozit plătit în 2015
Impozit 2016, așa cum s-a aprobat în ședința din 4 noiembrie: 100 mp (suprafață utilă) x 2400 (valoare impozabilă) x 0,12% (cotă impozitare) = 288 lei impozit (cu 24,13% mai mult față de 2015; atât ar fi trebuit să plătim dacă administrația locală nu-și recunoștea greșeala și nu revenea asupra impozitelor)
Impozit 2016, așa cum s-a aprobat în această seară: 100 mp (suprafață utilă) x 2400 (valoare impozabilă) x 0,08% (cotă impozitare) = 192 lei impozit de plătit în 2016 la care se adaugă impozitul pe terenul de sub clădire, introdus de noul Cod Fiscal.

Apartament, zona A, 100 mp
Impozit 2015: 100 mp (suprafață utilă) x 1,2% (coeficient pentru determinarea suprafeței impozabile) x 2223 (valoare impozabilă) x 0,1% (cotă impozitare) = 266,76 lei impozit plătit în 2015
Impozit 2016, așa cum s-a aprobat în ședința din 4 noiembrie: 100 mp (suprafață utilă) x 1,4% (coeficient pentru determinarea suprafeței impozabile) x 2300 (valoare impozabilă) x 0,12% (cotă impozitare) = 386,4 lei impozit (cu 45% mai mult față de 2015; atât ar fi trebuit să plătim dacă administrația locală nu-și recunoștea greșeala și nu revenea asupra impozitelor)
Impozit 2016, așa cum s-a aprobat în această seară: 100 mp (suprafață utilă) x 1,4% (coeficient pentru determinarea suprafeței impozabile) x 2300 (valoare impozabilă) x 0,08% (cotă impozitare) = 257,6 lei impozit de plătit în 2016, la care se adaugă impozitul pentru terenul de sub bloc.


26 Nov 2015 17:00 4008 vizualizari


Comentarii






  • 27.11.2015 03:11 bogdan t. Bravo! In sfarsit, o veste buna! Atrag insa atentia ca "stimatul" Ecaterinescu nu si-a bine facut treaba!
2445 vizualizari 24 Jul 2026 15:37 Doi elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina sunt dispăruți și căutăți de autorități

Doi elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina sunt dispăruți și căutăți de autorități

Doi copii sunt dați dispăruți și căutați de autorități. Ambii sunt elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina.

citeste mai mult
2585 vizualizari 24 Jul 2026 14:00 Luni, 27 iulie, va fi oprită apa în mai multe zone din Câmpina

Luni, 27 iulie, va fi oprită apa în mai multe zone din Câmpina

HidroPrahova informează că în municipiul Câmpina vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, la intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

citeste mai mult
560 vizualizari 24 Jul 2026 10:30 Colectare selectivă, naturală sau doar... nesimțire?

Colectare selectivă, naturală sau doar... nesimțire?

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

citeste mai mult
930 vizualizari 23 Jul 2026 21:38 A mai trecut o zi. Autoritățile din Telega nu se sinchisesc că zeci de oameni sunt în continuare izolați!

A mai trecut o zi. Autoritățile din Telega nu se sinchisesc că zeci de oameni sunt în continuare izolați!

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV