Decizia a fost luată în cadrul ședinței de astăzi a Executivului și vine la exact trei luni după ce Cosmin Georgescu a fost numit în funcția de prefect de Prahova, în locul Rodicăi Paraschiv.
Eliberarea din funcție s-a făcut printr-o Hotărâre de Guvern care prevede 'încetarea exercitării, cu caracter temporar, prin detașare în condițiile legii, a funcției publice de prefect al județului Prahova de către domnul Georgescu Cosmin'. Tot în ședința de astăzi au mai fost eliberați din funcție prefectul județului Buzău și subprefectul județului Neamț.
Nu se știe, deocamdată, cine îl va înlocui pe Cosmin Georgescu. Numirea noului prefect va fi făcută tot prin Hotărâre de Guvern. Vă reamintim, Cosmin Georgescu a condus Direcția Regională Antifraudă Fiscală Suceava, de unde a fost detașat la conducerea Direcției Regionale din Alexandria, pentru ca ulterior să fie numit (temporar) prefect al județului Prahova.

În noaptea de vineri spre sâmbătă au fost reluate, în condiții controlate, operațiunile tehnice la Barajul Paltinu, ca etapă de continuare a intervențiilor desfășurate anterior.

Este vorba de un eveniment așa cum nu a mai fost până acum, un eveniment care să reunească toții copiii talentați din Câmpina.

În contextul degradării grave apărute pe DN1, la kilometrul 99+100, în zona municipiului Câmpina, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a avut o întâlnire cu reprezentanții CNAIR, la discuții fiind invitați și prefectul județului Prahova, subprefecții și șeful ISU Prahova.

Criza apei a trecut, dar autoritățile par mai hotărâte ca oricând să ia toate măsuruile pentru a nu mai trece niciodată printr-o astfel de încercare.