Marți după-amiază, la Secăria, în zona Vârful Doamnelor, a izbucnit un incendiu de vegetație uscată la care au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Sinaia.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspctoratului pentru Situații de Urgență Prahova, pentru gestionarea operativă a evenimentului au fost mobilizate două autospeciale de stingere, un UTV și o autospecială de primă intervenție și comandă. Accesul în zona afectată s-a făcut pedestru și cu UTV-ul.
Incendiul s-a manifestat la vegetație uscată pe aproximativ 8.000 mp. Pompierii au depus eforturi pentru localizare și lichidare, incendiul fiind în prezent este licihidat.
(Sursa foto - ISU Prahova)

În perioada 13–19 aprilie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au acționat în cadrul operațiunii europene „ROADPOL – SPEED”, având ca obiectiv principal creșterea gradului de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor de circulație generate de nerespectarea regimului legal de viteză.

Procedura de intervenție în cazul apariției urșilor în localități este reglementată prin OUG nr. 81/2021, actualizată în noiembrie 2025, transmit oficialii administrației câmpinene, după ce s-au înmulțit cazurile de apariție a unor urși pe străzile din Câmpina.

Zilnic, sute de câmpineni trec prin preajma actualului sediu al Polclinicii Municipale... Puțini sau chiar foarte puțini știu că această clădire a fost inaugurată exact în urmă cu 90 ani, pe 20 aprilie 1936, fiind prima Casă a Asigurărilor Sociale din România!

Pe rețele de socializare apar tot mai des imagini cu urși care se plimbă pe străzile Câmpiei, îngrijorător fiind că par zone variate, dar și populate.