Miercuri, 31 mai, de la ora 18.30, la Casa de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina este programat spectacolul ”Femeia, eterna poveste”, în rolul principal fiind Crina Matei. Accesul în sală va fi permis de la ora 18.00.
Spectacolul ”Femeia, eterna poveste” este o piesă despre o bucătăreasă și un chelner, care bârfesc căutând răspunsuri la enigma asasinatului Titei Cristescu, Miss România 1926. Suntem, așadar, în plină perioadă interbelică, prin urmare muzica de dragoste acompaniază o anchetă a la Agatha Christie într-un București plin de frumuseți, dar și de mistere. O poveste adevărată, o cutie cu bomboane cu aromă de migdale, un chelner mare amator de epigrame, un bucătar de la Paris și multă lume bună. Un București așa cum doar poveștile îl mai pot aminti, pus în scenă de Teatrul ”Stela Popescu”.
Va fi o seară de desfătări muzicale și dueluri spirituale, care se transformă încet în seara plină de suspans a dezlegării unei intrigi polițiste, spre a sfârși într-o farsă ce lasă totuși o umbră de îndoială, ce poate provoca în sufletul și mintea spectatorului curiozitatea de a răsfoi, după spectacol, prin istoriile Bucureștiului, de a regăsi imaginile sale în nuanțe de sepia și oamenii săi cu poveștile lor pasionale.
Regia spectacolului este asigurată de Attila Vizauer, text de Ema Stere, scenografia de Anca Albani și coregrafia de Ioana Macarie. Alături de Crina Matei, pe scenă vor mai urca actorii Daniel Filipescu, Ana Maria Ivan, Cristian Neacșu, Sandu Aurel Sorin, Ștefan Păunescu.
Biletele pentru acest spectacol s-au pus deja în vânzare la Casa de Cultură ”Geo Bogza”, iar costul unui bilet este de 35 lei, spectacolul fiind subvenționat de la bugetul local al municipiului Câmpina.

Vineri, 27 februarie 2026, ora 17.30, la Librăria Elstar are loc o nouă întâlnire din cadrul Seratelor Culturale - eveniment dedicat la această ediție prevenției, echilibrului și artei de a trăi conștient în mijlocul orașului modern.

Duminică, 8 martie, pe scena Casei Tineretului va avea loc un spectacol care va reprezenta cadoul administrației locale pentru doamne, de Ziua Femeii.

Asociația Casa de Ajutor Reciproc (CAR) Pensionari Câmpina organizează un spectacol dedicat Zilei Femeii, eveniment care va avea loc vineri, 6 martie 2026, de la ora 13.00, la Casa Tineretului.

Pe 28 februarie se împlinesc 188 ani de la nașterea marelui savant Bogdan Petriceicu Hasdeu, cel care a ridicat la Câmpina unicul templu spiritist din România, castelul care poartă numele fiicei sale geniale, stinsă mult prea devreme.