La ședința extraordinară a Consiliului Local Câmpina, care a avut loc luni dimineață, a apărut și o informare de ultimă oră venită din partea societății HidroPrahova, prin care se solicita majorarea capitalului social al operatorului de apă și canal.
Majorarea de capital dorită de conducerea HidroPrahova este de 5 milioane lei, ceea ce pentru Câmpina, care are un procent de 6,84% în acționariatul societății, ar fi însemnat o contribuție de 314.041 lei.
„Este o adresă de la HidroPrahova privind o majorare de capital și avem mai multe variante: dacă suntem de acord să participăm cu suma respectivă pentru a ne menține procentul de participare, cu o sumă mai mică, dar procentul nostru va scădea, sau să nu participăm deloc. Vă cer un acord de principiu pentru a ști ce avem de făcut”, a spus Irina Nistor, primarul municipiului Câmpina.
Viceprimarul Livia Lupu a completat: „Acel procent nu a prezentat niciun fel de avantaj pentru municipiul Câmpina. Lucrările au mers așa cum au mers, problemele sunt cum le știe toată lumea, iar având în vedere și situația economică din acest an, consider că nu este oportun să participăm la această majorare de capital”.
Consilierul local Valentin Crețu a dorit să știe ce s-a întâmplat cu profitul raportat anul trecut de HidroPrahova de peste 8 milioane lei, răspunsul fiind că, cel mai probabil, banii s-au folosit pentru cofinanțarea lucrărilor din cadrul proiectului cu fonduri europene, acesta fiind, de altfel, și principalul argument în favoarea majorării de capital.
Trecându-se la vot, din 14 consilieri prezenți, 13 au fost împotriva participării Câmpinei la majorarea de capital a HidroPrahova, iar un consilier local s-a abținut.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

O avertizare cod portocaliu de vreme severă și un mesaj ROALERT au precedat ruperea de nori, care a creat noi probleme la Valea Doftanei, localitate care a mai fost lovită de intemperii violente în această vară.

Poliția a anunțat că în perioada 20 iulie – 24 iulie 2026 vor fi restricții de circulație pe DN1, la km 68+500, în intersecția cu DJ155, pe raza localității Păulești, ca urmare a lucrărilor de montare a unor sensuri giratorii provizorii.

Livia Pisăliță este de astăzi studentă a Universității Naționale de Muzică București. A intrat la Facultatea de Interpretare Muzicală, Secția Canto Clasic, a doua pe listă, cu media 9,42. "Mult peste așteptări", spune Livia, cu modestia care o caracterizează.

Primăria Municipiului Câmpina derulează o etapă importantă în planificarea viitorului transportului local. În acest sens, se pregătește depunerea proiectului „Dezvoltarea mobilității verzi și a transportului public inteligent în Municipiul Câmpina prin achiziția de microbuze electrice”, pentru care este nevoie de realizarea unui studiu de trafic.