La 24 Ianuarie 2020 se împlinesc 161 de ani de la Unirea Principatelor Române sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza. "Mica Unire" de la 1859 este considerată primul pas important pe calea înfăptuirii statului național unitar român. Primăria și Consiliul Local Câmpina vă invită vineri, la ora 12.00, în Parcul Regele Mihai I, pentru a dansa cu toții Hora Unirii.
Manifestarea va începe cu dansuri populare interpretate de: Ansamblul Folcloric “Ghiocelul” al Casei de Cultură “Geo Bogza” , Ansamblul Folcloric “Brădulețul” de la Colegiul Tehnic Forestier, Ansamblul Folcloric “Ciobănașul” de la Școala Gimnazială “Ion Câmpineanu” și Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului. Apoi, toți cei prezenți vor fi invitați să se prindă în Hora Unirii alături de copii și, desigur, de reprezentanții administrației publice.
“Mica unire” a avut loc la jumătatea secolului al XIX-lea și a reprezentat unirea Moldovei cu Țara Românească sub numele Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești. Unirea a fost legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza și de alegerea sa ca domnitor al ambelor principate la 5 ianuarie 1859 în Moldova și la 24 ianuarie 1859 în Țara Românească. Domnia lui Alexandru Ioan Cuza, deși scurtă (1859-1866), a fost o perioadă de mare importanță în dezvoltarea României moderne. Prin recunoașterea unirii depline, crearea primului parlament unic al României și primului guvern unitar, prin reformele sale (adoptarea primei Constituții românești, reforma electorală, secularizarea averilor mănăstirești, reforma agrară, reforma învățământului etc) domnia lui Alexandru Ioan Cuza a pus bazele dezvoltării moderne a României.

Provița de Sus a găzduit marți, 2 iunie 2026, inaugurarea oficială a Centrului de Zi pentru Copii și Familie Concordia, un proiect social de referință pentru județul Prahova, realizat prin reabilitarea unei clădiri și transformarea acesteia într-un spațiu modern dedicat sprijinirii copiilor și familiilor vulnerabile.

Ziua Internațională a Copilului a fost o adevărată sărbătoare în Parcul Mini Soceram din Câmpina. Este adevărat, vremea a ținut cu organizatorii - Asociația Câmpina Curată, dar mai ales cu sărbătoriții zilei - copiii.

În dimineața zilei de 1 Iunie, pe scena amplasată la intersecția Bulevardul Carol I - Calea Doftanei - Bulevardul Culturii, copiii au avut parte de un superb spectacol oferit de administrația locală.

Pentru al doilea an consecutiv, Primăria Câmpina și-a deschis porțile pentru copii. Astăzi, 31 mai 2026, pe parcursul a două ore, grupuri de vizitatori au venit la Casa cu Grifoni unde au fost întâmpinați de primarul Irina Nistor și viceprimarul Livia Lupu.