Liviu Briciu, președintele Partidului Oamenilor Liberi, este cel care ne-a declarat că viitorul candidat al acestei formațiuni politice la funcția de primar al municipiului Câmpina, la alegerile locale din 29 septembrie 2024, este Cosmin Raț, în prezent consilier local.
”Am avut o discuție cu Cosmin încă dinaintea alegerilor locale trecute și am stabilit de comun acord că, dacă eu nu voi deveni primar, la viitoarele alegeri locale, adică cele din septembrie 2024, să candideze el la funcția de primar al municipiului Câmpina. Cel mai probabil, în zilele următoare, vom realiza o conferință de presă sau vom da publicității un comunicat de presă prin care să anunțăm oficial numele candidatului Partidului Oamenilor Liberi la funcția de primar al municipiului Câmpina”, ne-a declarat Liviu Briciu.
Cosmin Raț va împlini luna viitoare 53 ani, este absolvent al Facultății de Matematică din Iași și consilier local din partea POL la primul mandat.
După trecerea alegerlor prezidențiale, Partidul România în Acțiune, prin vocea președintelui său executiv, câmpineanul Daniel Ioniță, a lansat o campanie prin care solicită modificarea legislației în sensul în care primarii să se aleagă - exact ca președintele României - în două tururi de scrutin.
Invitat la televiziunea CNews, apropiată de politicienii francezi de extremă dreapta Marine Le Pen și Eric Zemmour, candidatul AUR la funcția de președinte al României, George Simion, a reușit să jignească Franța chiar la Paris.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a lansat astăzi un mesaj dur la adresa lui George Simion, mesaj îndreptat indirect și împotriva premierului ungar Viktor Orban care îl lăudase vineri pe Simion pentru discursul său "suveranist și pro-creștin".
Nicușor Dan, candidat la funcția de președinte al României, cel care se va înfrunta în turul al doilea al prezidențialelor cu George Simion (AUR), a prezentat astăzi rezultatele unui sondaj de opinie realizat la comanda sa.