Primăria municipiului Câmpina a anunțat că de astăzi, 5 mai 2020, au început lucrările de extindere a rețelei de canalizare pe Calea Doftanei, într-o primă fază fiind închis pentru această lucrare tronsonul cuprins între intersecțiile cu străzile B.P. Hasdeu și Tudor Vladimirescu.
Traficul va fi oprit pe acest tronson, Primăria Câmpina indicând ca rute ocolitoare Calea Doftanei - Strada Tudor Vladimirescu - Strada Al.I. Cuza - Strada B.P. Hasdeu sau Strada B.P. Hasdeu - Strada Bobâlna - Calea Doftanei. De asemenea, pe perioada desfășurării acestor lucrări, stația de transport public de pe Calea Doftanei, de la ”Răcitor”, în apropierea sediului Direcției Economice, va fi mutată temporar pe Strada B.P. Hasdeu.
Vă reamintim că lucrările la rețeaua de canalizare sunt executate de aceeași firmă care desfășoară lucrarea de pe Strada Republicii și care apoi ar trebui să și asfalteze Calea Doftanei, este vorba de Kato Service SRL Ploiești, iar lucrarea de extindere a rețelei de canalizare face parte din proiectul cu fonduri europene derulat prin HidroPrahova.
Termenul pentru finalizarea lucrărilor de canalizare anunțat de Primăria Câmpina pentru acest tronson este 3 iunie 2020.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a șapte persoane, cercetate pentru trafic de droguri de risc și trafic de droguri de mare risc.

Strada Petre Liciu din Câmpina era una dintre străzile cu frecvente probleme cauzate de canalizarea pluvială.

În primul episod al acestui serial v-am prezentat cazul Aveuro Internațional Câmpina, societate care a încheiat 40 de contracte în valoare de peste 140 milioane euro cu 28 consilii județene pentru furnizarea de microbuze electrice școlare. În acest episod vă prezentăm celelalte firme care au furnizat microbuze pentru care consiliile județene au plătit cu mult peste prețul pieței.

La solicitarea Primăriei Municipiului Câmpina, prestatorul de lucrări de dezinsecție, dezinfecție și deratizare, firma Floricon Salub, va executa lucrări de dezinsecție în zona de agrement ”Fântâna cu Cireși”.