În parcul de pe Strada Oituz, cunoscut sub numele Mițu-Chițu, a fost amenajat Orășelul Copiilor, în care se află și Satul lui Moș Crăciun.
Tot aici oprește și Trenulețul magic, care circulă prin Câmpina, spre bucuria celor mici, dar și a celor mari.
Ei bine, tot aici, sâmbătă, 7 decembrie 2024, de la ora 17.00, echipa de robotică de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, Team Undefined, va susține o demonstrație cu roboții creați de acești elevi.
Apoi, de la ora 19.00, Trupa Chondriax care va susține un concert de muzică rock.
În același timp, cei care vor ajunge la Satul lui Moș Crăciun se vor putea bucura de toate celelalte minunății de aici, inclusiv de patinoar sau chiar de întâlnirea cu... Moș Crăciun.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe se bucură de interes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Consiliul Local Câmpina s-a întrunit miercuri la prânz, într-o ședință extraordinară, pentru a aproba actualizarea devizului general, a indicatorilor tehnico-economici și a sumei reprezentând finanțarea de la bugetul local pentru realizarea modernizării Străzii Orizontului, obiectiv finanțat prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Lucrările de la celebrul proiect de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare din Câmpina dau foarte mari bătăi de cap părților implicate, iar cei care suferă sunt câmpinenii. Exemplul cel mai elocvent - "dureroasa" stradă Orizontului.

Am solicitat Inspectoratului Județean de Poliție un punct de vedere în urma semnalării de către un cititor CâmpinaTV.ro a unor acțiuni de vandalizare a unor autoturisme, noaptea trecută, în centrul municipiului Câmpina.