CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Pe locul unei hale a fostei uzine IRA Câmpina se va construi un magazin Altex

- Actualitate -

Pe locul unei hale a fostei uzine IRA Câmpina se va construi un magazin Altex

Una dintre halele ale fostei societăți IRA Câmpina a fost demolată zilele trecute. Este vorba despre hala care se afla chiar în spatele magazinului Lidl. Ei bine, pe locul rămas liber se va construi un magazin Altex.

Construcția magazinului se va finaliza cel târziu în martie 2021, valoarea investiției fiind de aproximativ 2,3 milioane euro. Lider pe piața de retail din România, Altex are 125 magazine în toată țara, alte trei magazine vor fi inaugurate până la finalul acestui an (Chiajna, Deva și Lugoj), iar pentru primul trimestru al anului viitor este programată finalizarea magazinelor de la Reșița și Câmpina. Alături de magazinul Altex, este foarte posibil să fie construit și un magazin Jysk. Se pare că municipiul Câmpina încă este o piață atractivă pentru mari comercianți, inclusiv din domeniul electronicii sau obiectelor de mobilier. Cu siguranță, chiar și construirea unor noi magazine poate fi un lucru pozitiv, zona căpătând o formă mai atractivă, fără a mai vorbi despre crearea câtorva, poate, zeci de locuri de muncă, cel puțin în cele două magazine menționate.
Vă reamintim că IRA Câmpina, una dintre societățile cu tradiție din municipiu, nu mai există, practic, din 2012, când s-a declarat falimentul și au fost disponibilizați ultimii 180 de salariați. Toate activele IRA au fost vândute, bucată cu bucată, de către lichidatorul judiciar.


02 Sep 2020 11:30 9027 vizualizari


Comentarii






  • 03.09.2020 06:38 Victoria Ștefan Magazine, poate si farmacie, o sala de jocuri de noroc... locuri de cheltuiut bani, dar un loc unde sa se produca ceva, de unde sa vina bani sanatosi din punct de vedere economic?! Vai de noi, o colonie am ajuns!
1278 vizualizari 13 Jul 2026 20:30 Un ofițer de la Investigații Criminale din Poliția Câmpina, acuzat de furt, delapidare și fals intelectual

Un ofițer de la Investigații Criminale din Poliția Câmpina, acuzat de furt, delapidare și fals intelectual

La numai 27 ani, un ofițer de la Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipale Câmpina este sub control judiciar, fiind acuzat de furt, delapidare și fals intelectual.

citeste mai mult
497 vizualizari 13 Jul 2026 14:06 Bani pentru repararea acoperișului Grădiniței nr. 9 la rectificarea bugetului local al Câmpinei

Bani pentru repararea acoperișului Grădiniței nr. 9 la rectificarea bugetului local al Câmpinei

Luni, la orele prânzului, Consiliul Local Câmpina a fost convocat într-o ședință extraordinară de îndată, unde au fost discutate trei proiecte.

citeste mai mult
1673 vizualizari 13 Jul 2026 11:02 HidroPrahova intervine pentru rezolvarea problemei alimentării cu apă a familiilor de pe Aleea Crizantemei

HidroPrahova intervine pentru rezolvarea problemei alimentării cu apă a familiilor de pe Aleea Crizantemei

Pe o rețea de socializare, postarea unui câmpinean atrăgea atenția asupra problemei alimentării cu apă a familiilor de pe Aleea Crizantemei, care pornește din Strada Griviței și se află în apropierea zonei centrale.

citeste mai mult
1212 vizualizari 12 Jul 2026 21:51 14 candidați au luat bacalaureatul după contestații. 75,35% - procent final de promovabilitate la Câmpina

14 candidați au luat bacalaureatul după contestații. 75,35% - procent final de promovabilitate la Câmpina

195 de contestații au fost depuse la liceele câmpinene după primele rezultate ale bacalaureatului 2026.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV