Săptămâna trecută s-au finalizat procedurile de înscriere a candidaților pentru concursul de admitere la școlile postliceale aparținând Poliției Române. La Școala de Agenți de Poliție 'Vasile Lascăr' din Câmpina s-au înscris 3.615 candidați, dintre care 2.304 băieți și 1.311 fete.
Vă reamintim că în acest an au fost scoase la concurs 700 de locuri pentru admiterea la Școala de Poliție din Câmpina, din care 16 destinate romilor, iar 8 pentru alte minorități. Din cele 700 de locuri, 670 sunt pentru agenți de poliție care vor lucra în structurile operative ale Poliției Române și, în premieră, 30 de locuri sunt pentru agenți ai Serviciului de Informații Externe (SIE).
Concursul de admitere va avea loc la începutul lunii viitoare (3-12 septembrie) și va începe cu probele eliminatorii - contravizita medicală și testarea aptitudinilor fizice. Sunt probe care, în fiecare an, aproape că înjumătățesc numărul candidaților. Cei care vor trece de probele eliminatorii vor intra la proba scrisă, care constă într-un test grilă la limba română și o limbă străină.
La cealaltă școală pentru agenți de poliție - Școala 'Septimiu Mureșan' din Cluj-Napoca - s-au înscris 904 candidați pe 150 de locuri.
În anul 2025, Primăria Câmpina derulează împreună cu Administrația Fondului pentru Mediu ”Programul de finanțare - Casarea autovehiculelor uzate”.
Primăria Municipiului Câmpina a lansat un apel către toți proprietarii mașinilor abandonate din Câmpina.
Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi.
Un caz absolut șocant s-a petrecut marți în comuna Baba Ana din județul Prahova. O femeie de 57 de ani a fost bătută de un bărbat care ulterior a trecut cu mașina peste ea.