Biroul Poliției Rutiere din cadrul Poliției Municipale Câmpina desfășoară periodic acțiuni privind combaterea fenomenelor generatoare de accidente rutiere. Un lucru foarte bun, dacă ne gândim la faptul că prezența agenților în stradă îi determină pe participanții la trafic să fie mai atenți, mai prudenți, adică așa cum ar trebui să fie de obicei, nu doar când îi văd pe polițiști. O acțiune de control a Poliției Rutiere a avut loc la Câmpina chiar în perioada premergătoare Crăciunului.
Agenții Poliției Rutiere au acțonat în diverse zone ale localității și au verificat zeci de autoturisme. Aceste verificări au dus la aplicarea mai multor sancțiuni contravenționale, dar și la constatarea unei infracțiuni, fiind identificat un conducător auto aflat sub influența alcoolului (la testarea cu aparatul etilotest, valoarea rezultată a fost de 0,42% alcool pur în aerul expirat). Bărbatului i-a fost întocmit dosar penal și i s-a reținut permisul de conducere în vederea suspendării.
”Lucrătorii Poliției Rutiere Câmpina au desfășurat o acțiune pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere și pentru asigurarea unui climat de siguranță pe drumurile publice. Este o perioadă aglomerată, când unii conducători auto se grăbesc, iar noi le recomandăm tuturor să se înarmeze cu răbdare, să aibă o atenție distributivă și să nu facă rabat de la nicio regulă de circulație”, ne-a declarat, la finalul acțiunii, subinspector Cătălin Grancea, din cadrul Poliției Rutiere Câmpina. (video)

În noaptea de vineri spre sâmbătă au fost reluate, în condiții controlate, operațiunile tehnice la Barajul Paltinu, ca etapă de continuare a intervențiilor desfășurate anterior.

Este vorba de un eveniment așa cum nu a mai fost până acum, un eveniment care să reunească toții copiii talentați din Câmpina.

În contextul degradării grave apărute pe DN1, la kilometrul 99+100, în zona municipiului Câmpina, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a avut o întâlnire cu reprezentanții CNAIR, la discuții fiind invitați și prefectul județului Prahova, subprefecții și șeful ISU Prahova.

Criza apei a trecut, dar autoritățile par mai hotărâte ca oricând să ia toate măsuruile pentru a nu mai trece niciodată printr-o astfel de încercare.