ISU Prahova a anunțat mobilizarea a peste 200 de pompieri cu 70 de autospeciale și alte 165 de mijloace de intervenție pentru a veni în sprijinul populației și al autorităților locale, după emiterea de către Administrația Națională de Meteorologie a unui cod portocaliu, care vizează și județul nostru, așteptându-se furtuni, grindină și ploi însemnate cantitativ până duminică, 14 iunie, ora 2.00.
De asemenea, s-a transmis avertizarea de cod portocaliu de vreme severă către toate comitetele locale de urgență, recomandându-se atât cetățenilor, cât și autorităților locale, ca acolo unde există copaci sau ramuri uscate ori materiale de construcție aflate în echilibru instabil să fie luate măsuri care să limiteze efectele pe timpul unor posibile furtuni.
ISU Prahova recomandă și cetățenilor să-și limiteze pe cât posibil deplasările. "Pentru evitarea producerii unor evenimente care vă pot afecta viața și bunurile, pe timpul vântului puternic, a căderilor de grindină sau a descărcărilor electrice atmosferice, adăpostiți-vă în locuințe sau alte spații închise care să vă asigure protecția și deconectați aparatura casnică. De asemenea, pentru limitarea posibilelor pagube generate de vântul puternic parcarea autoturismelor se va realiza în zone ferite, la distanță față de copaci sau stâlpi de electricitate. Având în vedere posibilitatea averselor cu căderi importante de apă, recomandăm populaţiei din zonele vizate de avertizări să ia măsuri pentru curățarea șanțurilor și rigolelor de scurgere pentru a facilita evacuarea normală a apelor pluviale", au mai transmis reprezentanții ISU Prahova.

Prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, a convocat, în regim de urgență, o întâlnire de lucru cu toți factorii responsabili, după ce Exploatarea Sistemului Zonal Prahova (ESZ) a notificat operatorul regional Hidro Prahova că, pe fondul condițiilor hidrometeorologice, pot apărea scăderi de presiune și, în anumite situații, întreruperi temporare în alimentarea cu apă.

În cursul zilei de joi, 11 iunie, între orele 8.00 și 16.00, la Poiana Câmpina, în zona centrală, pe DJ101P, între subtraversarea căi ferate și Monumentul Eroilor, se vor efectua lucrări la carosabil.

Arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a ridicat o serie de probleme administrative, care nu au fost deloc simplu de gestionat.

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de un bărbat cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare și portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase.