Directorul Direcției de Sănătate Publică Prahova, Dan Ioniță, a demisionat din funcție joi, 26 martie 2020, la aproape două luni de când fusese numit pe postul respectiv. Motivele invocate sunt de natură personală, dar cel mai probabil Dan Ioniță a renunțat la funcție din cauza presiunii apărute în urma problemelor din sistemul medical prahovean. Probleme acutizate de pandemia de coronavirus.
Potrivit Observatoruph.ro, noul director al DSP Prahova va fi doctorul Bogdan Nica, fost președinte ANPC și fost secretar de stat în Ministerul Sănătății. Bogdan Nica a mai condus Direcția de Sănătate Publică Prahova în perioada 2005-2006.
(Sursă foto - Observatorulph.ro)
Primăria municipiului Câmpina a încheiat de curând un contract cu o firmă specializată în alpinism utilitar, scopul fiind acela de a tăia copaci care reprezintă un pericol major pentru populație, dar și pentru bunuri.
Dacă mergeți pe străzile din Câmpina și vedeți luminile aprinse la stâlpii de iluminat public, nu trebuie să vă faceți griji... Nu s-a dereglat programul, ci se efectuează reparații la rețeaua de iluminat public.
Ceea ce puțini credeau s-au întâmplat astăzi, vineri, 18 iulie - Băile Minerale Telega s-au redeschis publicului.
Pe DN1, pe raza comunei Cornu, în apropiere de Câmpina, a avut loc un accident rutier grav.