CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

CNAIR a sistat montarea de separatoare de sens pe DN1, în Prahova

- Actualitate -

CNAIR a sistat montarea de separatoare de sens pe DN1, în Prahova

În perioada 2012-2014, pe drumul național nr. 1, pe raza județului Prahova, au fost montați 17.000 metri liniari de parapete rigide din beton, adică separatoare de sens. Anul trecut au fost montați încă 20.876 ml, iar apoi toată treaba a fost oprită, deși Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) ne dădea asigurări că întregul sector al DN1 de pe raza județului Prahova va fi "acoperit" cu separatoare de sens. Desigur, acolo unde este posibilă montarea lor.

Practic, pe DN1, în Prahova, ar mai trebui 9.174 ml parapete din beton pentru a se rezolva această problemă. Anul trecut, după finalizarea licitației pentru separatoarele de sens, am solicitat informații de la CNAIR (pe atunci CNADNR) și ni s-a răspuns că DN1 este o prioritate, iar pentru Prahova urmează să fie achiziționată și montată toată cantitatea necesară de parapete - 30.050 ml. Dar s-au cumpărat și montat 20.876 ml, deci a mai rămas o diferență de 9.174 ml. N-ar mai fi mult, dar iată că totul s-a sistat. Explicația oferită de CNAIR este aceea că se lucrează pe alte sectoare de drumuri naționale.

Vă redăm răspunsul conducerii CNAIR la adresa noastră transmisă în baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public.
"România trebuie să îndeplinească obiectivul impus de Comisia Europeană de creștere a gradului de siguranță rutieră și reducere a numărului victimelor decedate în accidentele rutiere cu 50% până în anul 2020, iar pentru atingerea acestui obiectiv toți participanţii la trafic din domeniul rutier trebuie să contribuie prin sprijinirea măsurilor tehnice implementate în vederea eliminării sau diminuării cauzelor care stau la baza producerii accidentelor rutiere. Administratorul drumurilor naționale și autostrăzilor din România, respectiv CNAIR SA, depune toate eforturile în funcție de bugetul de care dispune pentru creșterea gradului de siguranță rutieră a tuturor drumurilor avute în administrare. Precizăm că:
1. În anul 2016 a fost montată pe drumurile naționale o cantitate totală de 33.890 ml parapete din beton din care pe DN 1, pe raza județului Prahova, au fost montați 20.876 ml.
2. În prezent, contractul se află în derulare fiind în stadiul execuției lucrărilor de montare de parapete pe alte sectoare de drumuri naționale aflate în administrarea CNAIR SA".

Citiți și CNAIR a fost dată în judecată de firmele care au câștigat licitația pentru montarea parapetelor din beton pe drumurile naționale


26 Jul 2017 10:10 3987 vizualizari


Comentarii






362 vizualizari 23 Feb 2026 20:22 Primăria Câmpina a anunțat condițiile pentru emiterea sau reînnoirea acordurilor de funcționare ale agenților economici

Primăria Câmpina a anunțat condițiile pentru emiterea sau reînnoirea acordurilor de funcționare ale agenților economici

Primăria Municipiului Câmpina informează operatorii economici și comercianții care își desfășoară activitatea pe raza municipiului că, în conformitate cu prevederile Regulamentului privind emiterea/ reînnoirea acordurilor de funcționare, aprobat prin HCL nr. 7/ 29 ianuarie 2026, există obligația legală de a solicita și obține acordul de funcționare anterior începerii activității.

citeste mai mult
271 vizualizari 23 Feb 2026 19:21 Accident pe DN1, la Posada. Trei persoane au ajuns la spital

Accident pe DN1, la Posada. Trei persoane au ajuns la spital

Un accident rutier s-a produs în această seară în orașul Comarnic, cartierul Posada, pe DN1.

citeste mai mult
570 vizualizari 23 Feb 2026 12:53 Noi pași pentru primele treceri de pietoni supraînălțate și iluminate cu LED din Câmpina

Noi pași pentru primele treceri de pietoni supraînălțate și iluminate cu LED din Câmpina

Se discută de mai mult timp de începerea unor investiții privind supraînălțarea trecerilor de pietoni și iluminarea lor cu sistem LED, mult mai performant.

citeste mai mult
577 vizualizari 23 Feb 2026 10:26 O femeie și un bărbat, ambii băuți, au produs accidente rutiere cu... aceeași mașină! Au fost reținuți de polițiști

O femeie și un bărbat, ambii băuți, au produs accidente rutiere cu... aceeași mașină! Au fost reținuți de polițiști

În cursul zilei de duminică, polițiștii din Băicoi au dispus măsura reținerii pentru 24 ore față de două persoane cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui autovehicul fără permis de conducere, încredințarea unui autovehicul unei persoane care nu posedă permis de conducere și conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV