Hidro Prahova SA anunță că, începând cu data de 6 iunie 2024, demarează procesul de recepție a lucrărilor de investiții din sectorul Câmpina, care face parte din contractul de lucrări "Extindere rețea de canalizare în localitățile Câmpina, Bănești și Vălenii de Munte, județul Prahova" (CL 8 fazat).
Contractul este parte integrantă a proiectului “Fazarea Proiectului reabilitarea și modernizarea sistemelor de apă și canalizare în județul Prahova”. Valoarea investiției, conform devizului general de lucrări, este de 42.332.352,36 lei fără TVA. În cadrul proiectului, în Câmpina s-au realizat lucrări de extindere a rețelei de canalizare pe o lungime de 28,721 km, instalându-se, de asemenea, 17 stații de pompare și conectându-se 1.960 racorduri.
“Această etapă confirmă că lucrările realizate până în prezent sunt conforme cu cele mai înalte standarde de calitate și specificații tehnice impuse, reprezentând un pas esențial spre finalizarea completă a contractului. Hidro Prahova SA asigură că desfășurarea procesului de recepție a lucrărilor de investiții din sectorul Câmpina va fi realizat cu acuratețe și profesionalism, pentru a îndeplini în totalitate obiectivele propuse în cadrul proiectului”, se menționează în comunicatul transmis de Hidro Prahova.
În ceea ce privește orașul Vălenii de Munte, unde, de asemenea, se demarează procesul de recepție a lucrărilor, valoarea investiției, conform devizului general de lucrări, este de 21.130.544,77 lei fără TVA. În Vălenii de Munte, proiectul a inclus lucrări de extindere a rețelei de canalizare pe o lungime de 28,100 km, cu implementarea a 12 stații de pompare și conectarea a 2.258 racorduri.

Pe platoul din fața Casei Tineretului din Câmpina, în perioada 2-5 aprilie va fi deschis publicului Happy Market, practic, primul Târg de Florii găzduit de Câmpina.

La intersecția străzilor Petrolistului și Sălaj, undeva prin spatele Autogării, există un teren care este mai mereu ocupat de mașini.

La sfârșitul lunii februarie a făcut multă vâlvă un dosar al pariurilor în care a fost implicată echipa prahoveană din Liga a 3-a, CS Păulești.

La ultima ședință a Consiliului Local Câmpina, cea de joi, 26 martie 2026, în fața consilierilor a venit Mihaela Drăghici, unul dintre foarte puținii meșteșugari din Câmpina, cunoscută de noi toți, de mulți ani, pentru "Șoapte de lavandă".