"România ca o medalie", așa a fost intitulată acțiunea de sărbătorire a Zilei Naționale a României la Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" din Câmpina, eveniment care a avut loc joi, 29 noiembrie, și la care au participat numeroși elevi și profesori, cei mai mulți purtând costume naționale.
Invitații au fost întâmpinați cu pâine și sare, s-a intonat Imnul Național, iar prof. Nicolae Geantă, unul dintre organizatorii evenimentului, a explicat titlul ales pentru cinstirea Centenarului Marii Uniri. "Pentru că România trebuie purtată la gât! Dar și în inimă! Știți, în cap avem ce am pus noi, dar în inimă avem ce a pus Dumnezeu. Și țara asta este medalia Lui pentru noi", a spus prof. Nicolae Geantă. Invitați la această sărbătoare au fost scriitorul Christian Crăciun, istoricul Alin Ciupală și consilierul local Florin Frățilă, gazdele pregătind și câteva momente artistice susținute de elevi ai instituției de învățământ.
În partea a doua a acțiunilor dedicate Centenarului Marii Uniri, care a fost coordonată de prof. Ofelia Negoiță, împreună cu un grup de cadre didactice - Magda Stănescu, Livia Dobre, Corina Cernica, Adrian Cârjan, Ionelia Moise - s-a vorbit despre însemnătatea istorică a actului de la 1 Decembrie 1918 și au fost prezentate momente artistice legate de această temă, care au fost susținute de elevi ai Liceului Tehnologic "Constantin Istrati" Câmpina.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerii și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.