În cursul zilei de joi, 7 martie, polițiștii prahoveni au continuat activitățile preventive pe raza județului.
Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, au fost organizate cinci acțiuni punctuale, în municipiile Ploiești și Câmpina, pe raza de competență a Secției Rurale de Poliției Ciorani și pe drumurile naționale din județ, prilej cu care s-a acționat atât pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, cât și pentru reducerea numărului de accidente rutiere.
În urma controalelor efectuate, au fost legitimate peste 350 de persoane, verificate aproximativ 360 de autovehicule și au fost efectuate 150 de testări cu aparatele etilotest și drugtest. Astfel, în urma neregulilor constatate, au fost aplicate 135 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 48.000 de lei, cele mai multe fiind aplicate conform Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, dintre acestea exemplificând: 27 pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 19 pietonilor pentru abaterile lor, 14 conducătorilor auto pentru că nu au purtat centura de siguranță, două pentru efectuarea de depășiri neregulamentare, iar restul pentru alte abateri de la normele rutiere în vigoare. Ca măsură complementară a abaterilor constatate la regimul rutier au fost reținute patru permise de conducere, pentru: neacordare prioritate pietoni și pentru efectuarea de depășiri neregulamentare.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Pe numele președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a fost emis astăzi mandat de aducere în vederea audierii, mandat pus în executare de polițiști. Stoican a fost luat de la Bazinul de înot didactic din Câmpina, unde este și instructor și dus la sediul Poliției Municipale.

Începute în urmă cu două săptămâni, lucrările la Bulevardul Carol I din Câmpina, la ieșire din municipiu spre Cornu și DN1, se desfășoară într-un ritm bun.

Primăria municipiului Câmpina a anunțat că în zilele de marți, 9 iunie, 16 iunie și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” va fi închis publicului.

Un apel la 112 a anunțat izbucnirea unui incendiu în comuna Filipeștii de Târg, sat Mărginenii de Jos.