Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a comunicat în cursul acestei dimineți cum se circulă pe drumurile din Prahova. Nu sunt drumuri naționale închise, plouă în aproape tot județul, iar acolo unde ninge, utilajele acționează pentru degajarea carosabilului.
Astfel, pe DN1, de la km 39 (limita cu județul Ilfov) și până la km 138 plouă, carosabilul este umed, dar la negru; pe DN1B, de la km 0 la km 47 plouă, carosabilul este umed, dar la negru; DN1D, de la km 0 la km 27 plouă, bate vântul, carosabilul este umed, dar la negru; DN1A, de la km 89 la km 150 plouă, iar de la km 150 la km 160 ninge ușor, bate vântul, carosabilul este acoperit pe alocuri cu zăpadă frământată, dar se acționează cu utilaje.
De asemenea, IJP Prahova a anunțat și redeschiderea drumului de la Sinaia spre Cota 1400, unde se circulă în condiții de iarnă.
(foto cu caracter ilustrativ)

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident, în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.