UPDATE - Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Prahova, cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative în ambele cazuri.
Miercuri după-amiază, pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, la intersecția cu Strada Orizontului, chiar în fața trecerii de pietoni din zona Casei Tineretului, a avut loc un accident de circulație.
Din primele informații, autoturismul Renault, condus de un bărbat de 71 ani, a oprit brusc la trecerea de pietoni, moment în care a fost lovit destul de tare din spate de autoturismul marca Peugeot, condus de un bărbat de 58 ani, care - din spusele martorilor - avea ceva viteză pentru că forțase culoarea ”galbenă” a semaforului. Impactul a fost destul de violent, o femeie, în vârstă de 70 ani, și un copil rămânând încarcerați în primul autoturism, pompierii intervenind pentru deblocarea ușilor din spate ale autoturismului Renault.
La fața locului au fost prezente echipaje de poliție, pompieri și ambulanță, cei doi - femeia și copilul - fiind transportați la spital pentru investigații medicale, femeia de 70 ani fiind ceva mai serios afectată.
Cercetările polițiștilor continuă pentru stabilirea tuturor detaliilor producerii acestui accident.

Criza apei a adus la Câmpina și gesturi de mare omenie.

La această oră (10.00) sunt deschise și distribuie apă potabilă îmbuteliată pentru populație centrele de la Casa Tineretului și Casa de Cultură.

Inspectoratul penru Situații de Urgență a continuat misiunile de a aduce apă prin cisterne ale pompierilor către instituții stabilite la nivelul județului Prahova.

Societatea Explotare Sistem Zonal Prahova anunță că este pregătită să livreze apă către operatori și către industrie, pentru a fi livrată apoi populației, daca analizele microbiologice ies bine.