În cursul zilei de marți, 23 aprilie, în jurul orei 19.00, polițiștii câmpineni au oprit un autoturism pentru control pe Strada Mihai Eminescu.
La volan se afla o femeie, în vârstă de 36 ani, din Câmpina, care - spre surprinderea polițiștilor - prezenta halenă alcoolică. A fost testată, rezultatul fiind 0,67mg/l alcool pur în aerul expirat. Femeia a fost condusă la o unitate medicală pentru prelevarea de probe biologice și i s-a întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul pe drumurile publice sub influența alcoolului.
(Foto cu caracter ilustrativ)

La Prmăria comunei Bănești a avut loc joi dimineață o scurtă ceremonie care a marcat încheierea cadastrării gratuite a 6.177 imobile dn această localitate.

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

Puțin înaintea orei 12.00, în cursul zilei de miercuri, 11 martie, în centrul Câmpinei a avut loc un accident rutier.

"Drumul surpat de la Câmpina a intrat în administrarea Consiliului Județean Prahova și va fi reabilitat până la Paști", spunea președintele CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pe 6 februarie 2026. Ne-am exprimat încă de atunci îndoiala cu privire la respectarea acestui termen, dar am apreciat optimismul președintelui CJ.