CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

La CJ Prahova a fost semnat contractul pentru studiul de fezabilitate aferent investiției "Variantă ocolitoare Azuga-Bușteni"

- Actualitate -

La CJ Prahova a fost semnat contractul pentru studiul de fezabilitate aferent investiției

Președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu, a semnat astăzi, 16 iunie 2021, contractul pentru Servicii de elaborare a Studiului de Fezabilitate pentru obiectivul de investiţii „Variantă Ocolitoare Azuga-Buşteni“.

Studiul de Fezabilitate va fi realizat de firma SC IRIMAT CONS Ploiești, valoarea contractului este de 999.600 lei (fără TVA), fonduri asigurate din bugetul CJ Prahova. Durata maximă estimată a realizării acestui SF este de 90 de zile de la semnarea contractului. 
„Consiliul Județean Prahova lucrează pentru prahoveni, dar și pentru românii care pierd ore în șir în traficul de pe Valea Prahovei. Studiul de fezabilitate pentru varianta ocolitoare Azuga-Buşteni va fi finalizat în 90 de zile, după care vom trece imediat la licitația execuției drumului. În perioada următoare, vom contracta și studiile de fezabilitate pentru variantele ocolitoare Mizil, Păuleşti, Comarnic, Băneşti-Valea Doftanei”, a declarat Iulian Dumitrescu, președintele Consiliului Județean Prahova.
În vederea realizării studiului de fezabilitate pentru Azuga-Buşteni, se vor analiza două variante de drum ocolitor, ambele având o lungime de aproximativ 8-9 kilometri. Prin realizarea acestei centuri ocolitoare sunt vizate reducerea semnificativă a timpului de deplasare, scăderea noxelor şi mărirea siguranţei circulaţiei. În scopul descongestionării traficului de pe Valea Prahovei, sunt supuse analizei executarea de lucrări de drum, poduri şi pasaje peste cursul de apă al râului Prahova şi afluenţilor acestuia, dar şi lucrări de consolidare şi protecţie împotriva căderii stâncilor, după cum se precizează într-un comunicat al Consiliului Județean Prahova.


16 Jun 2021 18:40 4541 vizualizari


Comentarii






341 vizualizari 29 Jul 2026 15:05 Primăria Câmpina a prezentat stadiul proiectului de modernizare a Străzii Orizontului

Primăria Câmpina a prezentat stadiul proiectului de modernizare a Străzii Orizontului

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat de presă privind stadiul proiectului de modernizare a Străzii Orizontului.

citeste mai mult
194 vizualizari 29 Jul 2026 12:54 Cu mașina, la cules de zarzăre într-un parc din Câmpina!

Cu mașina, la cules de zarzăre într-un parc din Câmpina!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul dimineții de miercuri în parcul din fața Căminului Petrol de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, din Câmpina.

citeste mai mult
698 vizualizari 29 Jul 2026 11:07 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Parcul de pe Strada Oituz va fi redeschis publicului

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Parcul de pe Strada Oituz va fi redeschis publicului

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe se bucură de interes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
642 vizualizari 28 Jul 2026 18:45 Urmările viiturii de pe Valea Proviței

Urmările viiturii de pe Valea Proviței

Apele s-au retras după ce au făcut ravagii zilele trecute, în condițiile în care județul Prahova a fost inclusiv sub cod roșu hidrologic.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV