Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat, în perioada 15-21 decembrie, o serie de acțiuni punctuale și controale având ca obiectiv principal prevenirea accidentelor rutiere și combaterea conducerii sub influența alcoolului, în contextul intensificării traficului specific perioadei premergătoare sărbătorilor de iarnă.
În urma activităților desfășurate, polițiștii rutieri au efectuat aproximativ 2.000 de testări cu aparatele etilotest și au constatat 19 contravenții pentru conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice, fapte sancționate conform prevederilor legale în vigoare cu amendă de la 1.822,50 lei până la 4.050 lei și suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru 90 zile.
Totodată, au fost constatate cinci infracțiuni de conducere sub influența alcoolului, situații în care concentrația alcoolică depășea limita prevăzută de legea penală, fiind întocmite dosare penale și dispuse măsurile procedurale corespunzătoare.
Conducerea autovehiculelor sub influența alcoolului reprezintă un factor major de risc în producerea accidentelor rutiere grave, având consecințe directe asupra capacității de reacție, percepției vizuale, coordonării și timpului de răspuns al conducătorilor auto. Astfel de comportamente pun în pericol nu doar viața conducătorului auto, ci și siguranța celorlalți participanți la trafic.
Având în vedere valorile ridicate de trafic din această perioadă, precum și deplasările frecvente generate de evenimentele specifice sărbătorilor de iarnă, polițiștii rutieri din județul Prahova recomandă conducătorilor auto să adopte un comportament responsabil la volan, să nu consume băuturi alcoolice sau alte substanțe cu efect psihoactiv și să respecte cu strictețe normele rutiere, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Cel mai dificil traseu de alpinism din Munții Bucegi este pe peretele Coștilei și al Văii Albe, trasee care necesită un echipament adevcat, experiență și o pregătire specifică.

Codul portocaliu și mesajul RO-ALERT nu au rămas fără urmări, pompierii militari prahoveni fiind solicitați să intervină în mai multe cazuri la copaci doborâți în urma furtunii de sâmbătă de la prânz.

O furtună de vară, de scurtă durată, dar de mare intensitate, a făcut ravagii la Câmpina.

În perioada 5–6 august, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de activități preventive dedicate creșterii gradului de siguranță rutieră și promovării unui comportament responsabil în trafic, în contextul sezonului estival.