Primăria municipiului Câmpina anunță că, începând cu 17 iunie 2019, se va derula prima etapă din cadrul acțiunii de dezinsecție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor. Dezinsecția va fi realizată de operatorul de salubritate, SC Floricon Salub SRL Câmpina și se va efectua cu echipamente specializate de stropire.
Dacă vremea va permite, această primă etapă din cadrul campaniei de dezinsecție va avea loc în perioada 17-21 iunie, între orele 6.00 - 9.00 și 22.00 - 24.00, precum și în perioada 24-28 iunie, în același interval orar. Acțiunea de dezinsecție vizează zona parcurilor, a lacurilor, a locurilor în care stagnează apa sau există umiditate crescută, a canelelor de apă pluvială, în zonele permidomestice, cele de agrement, platformele cu containere pentru deșeuri, dar și în zona spitalelor și în zonele cu vegetație de pe raza localității. Cea de-a două etapă a campaniei de dezinsecție se va desfășura, în caz de condiții meteorologice favorabile, la un interval 14-21 de zile.
De asemenea, Primăria Câmpina dă asigurări că substanțele folosite în cadrul campaniei de dezinsecție nu pun în pericol populația și viețuitoarele. Totuși, în condiții de însorire puternică, albinele aflate în zbor pot fi afectate, motiv pentru care apicultorii sunt sfătuiți să ia preventiv măsuri de protecție în intervalul de desfășurare a campaniei de dezinsecție.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.